Test: Sony Walkman W202 – mp3 dla sportowca

Test: Sony Walkman W202 – mp3 dla sportowca
08.05.2009 09:00
Sony Walkman W202
Sony Walkman W202
Mateusz Gołąb
Mateusz Gołąb

Tym razem udało mi się przetestować jeden z nowszych modeli sportowego odtwarzacza mp3 od Sony, czyli Walkmana W202. Czemu sportowego? A to chyba widać na zdjęciu - jest on o tyle nietypowy, że brakuje w nim długiego i majtającego się kabla od słuchawek. Odtwarzacz i słuchawki to jedno.

Tym razem udało mi się przetestować jeden z nowszych modeli sportowego odtwarzacza mp3 od Sony, czyli Walkmana W202. Czemu sportowego? A to chyba widać na zdjęciu - jest on o tyle nietypowy, że brakuje w nim długiego i majtającego się kabla od słuchawek. Odtwarzacz i słuchawki to jedno.

Na początek nieco suchych danych o W202 - ma 2 GB pamięci (wystarczy mniej więcej na 500 utworów mp3 o jakości 128 kb/s), potrafi odtwarzać pliki MP3, AAC i WMA (także DRM). Słuchawki jakie w nim zastosowano pochodzą z serii EX (douszne) i mają przetwornik o średnicy 13,5 mm. Tak jak i inne słuchawki Sony, które wkłada się do uszu, mają wymienne nakładki w trzech różnych rozmiarach - po to, aby lepiej dopasować się do wnętrza ucha. Podobnie też jak inne słuchawki z serii EX, nieźle tłumią dzięki temu odgłosy z zewnątrz.

Główną zaletą Sony Walkmana W202 jest wspomniany wcześniej brak kabli - po założeniu na głowę mamy pełną swobodę ruchów i nie musimy plątać się z kablem. Jeśli odpowiednio dopasujecie wielkość nakładek, to w połączeniu z pałąkiem podtrzymującym je na głowie możecie mieć pewność, że w czasie np. biegania odtwarzacz nie spadnie Wam z głowy.

Nakładki w trzech różnych rozmiarach są w zestawie
Nakładki w trzech różnych rozmiarach są w zestawie

A biegać i chodzić z W202 możecie całkiem długo - przy pełnym naładowaniu baterii można odtwarzać muzykę przez ok. 12 godzin (i ładować ok. 10 godzin). Sam akumulatorek można podładować sobie „na szybko" i po podłączeniu na 3 minuty odtwarzania wystarczy nam na ok. 90 minut.

W zestawie znajdziecie, moim zdaniem, bardzo niewygodną podstawkę z pomocą której podłączmy W202 do komputera oraz naładujemy Walkmana. W teorii miała być to zdaje się podstawka z lekko klejącymi „nóżkami", które jednak błyskawicznie zebrały wszystkie brudy w okolicy i ich właściwości klejące błyskawicznie zmalały. Żeby zainstalować odtwarzacz na podstawce, trzeba złączyć ze sobą jego dwie części - na ich końcach jest magnes, który je skleja (przy okazji pauzowane jest odtwarzanie muzyki). Bardzo pomysłowa sprawa. Dodatkowo w stanie „złożonym" możecie założyć sobie specjalną plastikową osłonkę mocniej spinającą obie części odtwarzacza.

Dwie części odtwarzacza łączy się na magnesik
Dwie części odtwarzacza łączy się na magnesik

Sony Walkman W202 to minimalistyczny odtwarzacz. Nie ma ekranu, a z przycisków na obudowie znajdziecie jedynie wielofunkcyjne pokrętło Jog Dial (steruje odtwarzaniem, włącza funkcję ZAPPIN) oraz regulację głośności i przełącznik „shuffle". Pomimo niewielkiej pojemności na 2 GB pamięci zmieścić się może sporo piosenek. Jak wybrać tą co trzeba, jeśli nie ma wyświetlacza? Sony poszło inną drogą niż Apple ze swoim świetnym Voice Over i nazwało swoje rozwiązanie ZAPPIN.

Funkcja ZAPPIN stara się rozpoznawać najbardziej charakterystyczne, melodyjne i rytmiczne fragmenty utworów. Jeśli przytrzymacie dłużej kółko sterujące, to w słuchawkach usłyszycie miły głos pani ogłaszający ZAPPIN, a W202 zacznie odtwarzać charakterystyczne 4 sekundy (ZAPPIN Short) lub 15 sekund (ZAPPIN Long). Żeby jednak skorzystać z tego dobrodziejstwa niezbędne będzie przepuszczenie wszystkich utworów przy przerzucaniu ich z komputera na odtwarzacz, przez program Content Transfer (działa przy zwykłych przerzucaniu utworów, a także przy przerzucaniu plików bezpośrednio z Windows Media Playera lub iTunes.

W programie Content Transfer zaszyty jest algorytm „12 Tone Analysis" zajmujący się rozpoznawaniem poszczególnych linii melodycznych czy nawet poszczególnych instrumentów. Tutaj użyty w prostej czynności wykrywania fajnych fragmentów muzy ale o znacznie większych możliwościach i szerszych zastosowaniach. Więcej o „12 Tone Analysis" na znajdziecie na stronach Sony.

Sony Walkman W202 to prosty ale i ergonomiczny odtwarzacz muzyczny, który po krótkim zapoznaniu się z instrukcją, bardzo prosto można obsługiwać. Kółko sterujące ma na tyle dużą bezwładność, że nie ma mowy o przypadkowym jego przekręceniu.

Odtwarzacz nie kosztuje mało bo ok. 300-350 zł i dostępny jest w kilku kolorach, w tym kilku mocno jaskrawych (zielony, różowy, fioletowy) ale też i klasycznych czarnym i białym.

  • ZALETY: doskonale trzyma się na głowie, możliwość szybkiego doładowania baterii, dobra jakość dźwięku, funkcja ZAPPIN
  • WADY: niewygodna podstawka, cena, na niektórych problemem może być wygląd (i ew. kolor)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)