The CUBE – podróżująca restauracja z technologią kuchenną Electrolux [wideo]
10.02.2012 12:26, aktual.: 10.03.2022 16:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na zamówienie firmy Electrolux zaprojektowano superlekką, mobilną restaurację The CUBE. Jest nie tylko reklamą urządzeń szwedzkiej firmy. To także projekt artystyczny, konfrontacja stylu XXI wieku z perłami architektury europejskiej.
Na zamówienie firmy Electrolux zaprojektowano superlekką, mobilną restaurację The CUBE. Jest nie tylko reklamą urządzeń szwedzkiej firmy. To także projekt artystyczny, konfrontacja stylu XXI wieku z perłami architektury europejskiej.
Mylą się ci, którzy sądzą, że The CUBE to objazdowa reklama Electrolux. Owszem, firma dostarczyła wyposażenie kuchenne, ale nie ingerowała w koncepcje architektoniczną i artystyczną. A za nią stoi PARK ASSOCIATI, włoskie biuro architektoniczne. Specjalizuje się w architekturze miejskiej, a w swych projektach podkreśla znaczenie związków pomiędzy budynkiem, jego wnętrzem a otaczającą architekturą miasta.
Working On THE CUBE
Jednak The CUBE jest budynkiem autonomicznym. Nie jest skazany na wielkomiejskie środowisko. Równie dobrze ma spełniać swoje funkcje w cywilizacyjnie dziewiczych okolicach (zapraszamy do Polski). Nie jest to tylko uleganie modnym ekotrendom. Nieinwazyjność architektury The CUBE jest jej podstawowym i koniecznym założeniem, wymaganym też przez Electrolux.
Główną ideą projektu było stworzenie restauracji mobilnej, łatwej w montażu, aby mogła podróżować po Europie. Przygotowano 2 bliźniacze restauracje, które będą odwiedzać kolejne europejskie kraje. Akcja ruszyła w kwietniu ubiegłego roku i dotąd gościła w Brukseli i Mediolanie. Szerzej opiszę te architektoniczne konfrontacje w oddzielnych wpisach. Wiadomo, że The CUBE na pewno zawita do Szwecji, Rosji i Szwajcarii.
Przybliżę w skrócie technologię i sam projekt The CUBE. Całość jest posadzona na jednolitej platformie. Jednokondygnacyjny budynek ma powierzchnię 140 m2, w tym taras o wielkości 50 m2. Lokal jednocześnie może obsłużyć 18 gości.
Modułowa konstrukcja budynku sprzyja łatwości montażu. Jednak The CUBE to nie jest fastfoodowa budka. Jest w stanie zapewnić komfort obsłudze i gościom nawet w niesprzyjających warunkach klimatycznych, co pewnie zostanie zaprezentowane. Do konstrukcji restauracji użyto najlepszej jakości materiałów. Zapewniają odpowiednią lekkość, wytrzymałość oraz efektywność energetyczną, a w przypadku wystroju wnętrz także odpowiednie doznania estetyczne.
Elewacja wykonana jest z laserowo ciętych aluminiowych paneli. Bryła budynku, jej jasny kolor to wszystko ma podkreślać lekkość konstrukcji i nieinwazyjność architektury zaprojektowanej przez PARK ASSOCIATI. Włoscy architekci, opowiadając o swoim projekcie, sięgają po łacińskie słowo itinerarium (odwiedzając Gadżetomanię, wzbogacacie własne słownictwo). Jest to termin oznaczający zapis, dziennik podróży (także literaturę podróżniczą), wywodzący się z łacińskiego słowa itineris, czyli droga. Stąd można wysnuć wniosek, że w XXI wieku architektura musi nauczyć się podążać za podróżującymi ludźmi i być odpowiedzią na zachodzące procesy społeczne.
Zobacz także