To będzie największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Moc? 285 MW

Janiszew gm. Brudzew, największa w Polsce farma fotowoltaiczna; zdjęcie ilustracyjne
Janiszew gm. Brudzew, największa w Polsce farma fotowoltaiczna; zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Adam Gaafar

08.05.2022 17:01, aktual.: 08.05.2022 21:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Serwis Globenergia donosi, że na Pomorzu powstaje farma fotowoltaiczna, której docelowa moc ma wynieść 285,6 MW. Po uruchomieniu będzie to największa instalacja tego typu w naszym kraju.

Globenergia zauważa, że obecnie największa farma fotowoltaiczna w Polsce o mocy 70 MW znajduje się w Janiszewie w gminie Brudzew. Na drugim miejscu znajduje się natomiast należąca do Alternus Energy Group instalacja w gminie Witnica (64,6 MW). Jak się okazuje, planowana przez Goldbeck Solar Group farma w Zwartowie (woj. pomorskie) będzie miała wielokrotnie większą moc.

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Wspomniana inwestycja będzie nie tylko największą elektrownią tego typu w naszym kraju, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Konstrukcja ma powstać na działce o powierzchni 300 ha. Jak podkreśla Globenergia, jej moc będzie porównywalna z mocą elektrociepłowni we Wrocławiu, Gdańsku i Zielonej Górze.

Farma ma zastąpić elektrownie węglowe w miksie wytwórczym. Jest to obecnie największy projekt, który ma na celu wsparcie procesu zielonej transformacji energetycznej w kraju. Z informacji podanych przez Bank Pekao wynika, że konsorcjum trzech banków sfinansuje tę inwestycję kwotą opiewającą na 763,4 mln złotych.

Warto też wspomnieć, że niedawno Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o udzieleniu pożyczki na budowę czterech farm fotowoltaicznych we wschodniej Polsce. Ich łączna moc ma wynieść 5 MW.

Instalacje powstaną w woj. podlaskim, lubelskim i na Podkarpaciu. Jak pisał Karol Kołtowski, mimo że wielkość tych obiektów nie wydaje się duża, przyczynią się one do redukcji poziomu zanieczyszczeń atmosfery. Za sprawą tych instalacji emisja CO2 obniży się o 3855,2 ton rocznie. 

Adam Gaafar, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)