To będzie największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Moc? 285 MW

Serwis Globenergia donosi, że na Pomorzu powstaje farma fotowoltaiczna, której docelowa moc ma wynieść 285,6 MW. Po uruchomieniu będzie to największa instalacja tego typu w naszym kraju.

Janiszew gm. Brudzew, największa w Polsce farma fotowoltaiczna; zdjęcie ilustracyjne
Janiszew gm. Brudzew, największa w Polsce farma fotowoltaiczna; zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Adam Gaafar

08.05.2022 | aktual.: 08.05.2022 21:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Globenergia zauważa, że obecnie największa farma fotowoltaiczna w Polsce o mocy 70 MW znajduje się w Janiszewie w gminie Brudzew. Na drugim miejscu znajduje się natomiast należąca do Alternus Energy Group instalacja w gminie Witnica (64,6 MW). Jak się okazuje, planowana przez Goldbeck Solar Group farma w Zwartowie (woj. pomorskie) będzie miała wielokrotnie większą moc.

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Wspomniana inwestycja będzie nie tylko największą elektrownią tego typu w naszym kraju, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Konstrukcja ma powstać na działce o powierzchni 300 ha. Jak podkreśla Globenergia, jej moc będzie porównywalna z mocą elektrociepłowni we Wrocławiu, Gdańsku i Zielonej Górze.

Farma ma zastąpić elektrownie węglowe w miksie wytwórczym. Jest to obecnie największy projekt, który ma na celu wsparcie procesu zielonej transformacji energetycznej w kraju. Z informacji podanych przez Bank Pekao wynika, że konsorcjum trzech banków sfinansuje tę inwestycję kwotą opiewającą na 763,4 mln złotych.

Warto też wspomnieć, że niedawno Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o udzieleniu pożyczki na budowę czterech farm fotowoltaicznych we wschodniej Polsce. Ich łączna moc ma wynieść 5 MW.

Instalacje powstaną w woj. podlaskim, lubelskim i na Podkarpaciu. Jak pisał Karol Kołtowski, mimo że wielkość tych obiektów nie wydaje się duża, przyczynią się one do redukcji poziomu zanieczyszczeń atmosfery. Za sprawą tych instalacji emisja CO2 obniży się o 3855,2 ton rocznie. 

Adam Gaafar, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (35)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.