To może być przełom w energetyce. Osiągnięto nowy rekord wydajności
Badaczom udało się uzyskać wydajność konwersji energii słonecznej na wodór na poziomie ponad 20 procent – informuje serwis Interesting Engineering. Naukowcy przypuszczają, że dzięki ich rozwiązaniu uda się znacznie obniżyć koszty produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych.
06.09.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:49
Serwis Interesting Engineering podkreśla, że produkcja wodoru z energii słonecznej ma ogromny potencjał we wspieraniu wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju na całym świecie. Problem w tym, że jego produkcja i eksploatacja generują wysokie koszty. Wkrótce może się do jednak zmienić, dzięki badaniom przeprowadzonym przez zespół naukowców z Australian National University i University of New South Wales.
Tani sposób produkcji wodoru
Jak donosi Renew Economy, badacze ustanowili właśnie nowy światowy rekord wydajności w procesie zamiany energii słonecznej na wodór. Co istotne, specjaliści osiągnęli to przy wykorzystaniu niedrogich materiałów. Naukowcy skupili się na połączeniu tandemowych ogniw słonecznych z tanimi tworzywami katalizatora, aby poprzez elektrolizę rozdzielać wodę zarówno na wodór, jak i tlen.
Współautor badań, dr Siva Karuturi z Australian National University, powiedział w komentarzu dla Renew Economy, że nowe podejście jego zespołu, polegające na połączeniu ogniw słonecznych z elektrolizerami do produkcji wodoru może podnieść wydajność i obniżyć koszty.
Jak wyjaśnił, w bezpośredniej elektrolizie fotowoltaicznej pojedynczą jednostkę elektrod i membrany można bezpośrednio połączyć z ogniwami fotowoltaicznymi w uproszczony moduł solarno-wodorowy, eliminując potrzebę infrastruktury energetycznej i elektrolizerów. Skutkuje to wyższą konwersją energii i jest tańsze niż stosowane obecnie metody.
Naukowcy przewidują, że ich rozwiązanie może obniżyć koszty produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych do 2,3 dolarów (ok. 8,8 zł) za kilogram.