To może być przełom w energetyce. Osiągnięto nowy rekord wydajności

Badaczom udało się uzyskać wydajność konwersji energii słonecznej na wodór na poziomie ponad 20 procent – informuje serwis Interesting Engineering. Naukowcy przypuszczają, że dzięki ich rozwiązaniu uda się znacznie obniżyć koszty produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych.

To może być przełom w energetyce. Osiągnięto nowy rekord wydajności
Źródło zdjęć: © Getty Images/Nathan Stirk
Adam Gaafar

06.09.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:49

Serwis Interesting Engineering podkreśla, że produkcja wodoru z energii słonecznej ma ogromny potencjał we wspieraniu wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju na całym świecie. Problem w tym, że jego produkcja i eksploatacja generują wysokie koszty. Wkrótce może się do jednak zmienić, dzięki badaniom przeprowadzonym przez zespół naukowców z Australian National University i University of New South Wales.

Tani sposób produkcji wodoru

Jak donosi Renew Economy, badacze ustanowili właśnie nowy światowy rekord wydajności w procesie zamiany energii słonecznej na wodór. Co istotne, specjaliści osiągnęli to przy wykorzystaniu niedrogich materiałów. Naukowcy skupili się na połączeniu tandemowych ogniw słonecznych z tanimi tworzywami katalizatora, aby poprzez elektrolizę rozdzielać wodę zarówno na wodór, jak i tlen.

Współautor badań, dr Siva Karuturi z Australian National University, powiedział w komentarzu dla Renew Economy, że nowe podejście jego zespołu, polegające na połączeniu ogniw słonecznych z elektrolizerami do produkcji wodoru może podnieść wydajność i obniżyć koszty.

Jak wyjaśnił, w bezpośredniej elektrolizie fotowoltaicznej pojedynczą jednostkę elektrod i membrany można bezpośrednio połączyć z ogniwami fotowoltaicznymi w uproszczony moduł solarno-wodorowy, eliminując potrzebę infrastruktury energetycznej i elektrolizerów. Skutkuje to wyższą konwersją energii i jest tańsze niż stosowane obecnie metody.

Naukowcy przewidują, że ich rozwiązanie może obniżyć koszty produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych do 2,3 dolarów (ok. 8,8 zł) za kilogram.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.