To przełom. Naukowcy osiągnęli rekord efektywności paneli słonecznych
Podnoszenie wydajności paneli słonecznych robi ogromną różnicę w ilości produkowanej energii, nawet bez powiększania ich powierzchni. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się osiągnąć wydajność paneli z grupy krzemowych/perowskitowych aż do 29,15 proc., co jest nowym światowym rekordem – donosi portal "Science Alert".
Poprzedni rekord efektywności tego typu paneli wynosił 28 proc.
– Tandemowe ogniwa słoneczne, które łączą krzem z perowskitem metalohalogenkowym, są obiecującą opcją umożliwiającą przekroczenie limitu wydajności pojedynczego ogniwa – napisali w swojej pracy badacze.
Perowskit i krzem zostały opracowane oddzielnie jako materiały półprzewodnikowe do wykorzystania w panelach słonecznych. Ogniwa krzemowe istnieją już od dłuższego czasu i są obecnie standardem w farmach słonecznych na całym świecie. Perowskit jest nowym wyzwaniem, które zdaniem naukowców może w końcu prześcignąć krzem pod względem użyteczności. Dlatego właśnie naukowcy od dawna eksperymentują z różnymi kombinacjami związków perowskitów i dodają do nich inne materiały – w tym przypadku krzem.
Dalszy progres
W nowym badaniu rekord wydajności został uzyskany dzięki zastosowaniu panelu o wymiarach 1 cm x 1 cm, więc konieczne będzie zwiększenie skali. Zespół twierdzi jednak, że powinno być to możliwe. Po 300 godzinach użytkowania panel zachował 95 procent swojej pierwotnej wydajności, co jest kolejnym obiecującym znakiem.
Jak zauważa portal Science Alert, poprzednie badania sugerują, że technologia tandemowych ogniw słonecznych powinna być w stanie osiągnąć poziom efektywności znacznie powyżej 30 proc. Zespół badaczy twierdzi, że "wstępne pomysły, jak to osiągnąć, są już przedmiotem dyskusji".
Rezultaty swojej pracy badacze opublikowali w prestiżowym magazynie "Science".