Wielka Brytania przebija wszystkich. Polska celuje w Bałtyk

Wielka Brytania przebija wszystkich. Polska celuje w Bałtyk

Farma wiatrowa Burbo Bank w pobliżu Liverpoolu w Wielkiej Brytanii.
Farma wiatrowa Burbo Bank w pobliżu Liverpoolu w Wielkiej Brytanii.
Źródło zdjęć: © Getty Images
Mateusz Czerniak
30.11.2020 12:57, aktualizacja: 08.03.2022 14:29

Brytyjskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej SSE i norweski koncern naftowy Equinor (wcześniej Statoil) zgodziły się zainwestować 8 mld dolarów (ok. 30 mld zł) w budowę dwóch pierwszych etapów farmy wiatrowej Dogger Bank – donosi agencja Reuters. Ma być to największa tego rodzaju instalacja na świecie.

SSE stwierdziło w oświadczeniu, że "pierwsze dwa etapy (inwestycji – przyp. red.) stanowią największe jak dotąd finansowanie morskich projektów wiatrowych na świecie". Inwestycja ta ma przyczynić się do ekologicznej odbudowy gospodarek po kryzysie pandemicznym poprzez tworzenie miejsc pracy i stymulowanie lokalnej gospodarki.

Pierwsza faza budowy ma zacząć się w 2023 roku i obejmować instalację o mocy 1,2 GW. Druga faza wystartuje rok później. Instalacje, które powstaną w każdej z faz, mają generować po 6 TWh prądu rocznie.

Czysta energia dla każdego domu

Budowa trzeciej fazy jest planowana na 2026 rok. Po jej ukończeniu cała instalacja będzie mogła zaspokoić 5 proc. potrzeb energetycznych Wielkiej Brytanii rocznie, co stanowi np. 6 milionów gospodarstw domowych. SSE planuje zainwestować 7,5 mld funtów (ok. 37 mld zł) w niskoemisyjne projekty w przeciągu najbliższych 5 lat.

Inwestycja ta wpisuje się w strategię brytyjskiego rządu. Ogłosił on niedawno, że zamierza osiągnąć czterokrotne zwiększenie obecnej mocy morskich elektrowni wiatrowych do 40 GW.

– Wierzymy, że za 10 lat energia wiatrowa będzie zasilała każdy dom w kraju – mówił premier Boris Johnson w zeszłym miesiącu podczas konferencji online.

Polskie farmy na Bałtyku[/h2][h2]

Polska także zamierza w najbliższych latach zainwestować w morską energetykę wiatrową. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Wprowadza ona administracyjne i prawne usprawnienia.

Pierwsze farmy morskie mają pojawić się w Polsce w 2024 roku, a później będą sukcesywnie powstawać do roku 2033. Za dekadę ich moc wynosić ma 5,9 GW, a za dwie od 8 do 11 GW.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)