To urządzenie kupisz bez problemu. Jeżeli uruchomisz, będziesz miał kłopoty

To urządzenie kupisz bez problemu. Jeżeli uruchomisz, będziesz miał kłopoty

Korzystanie ze smartfona. Brak zasięgu często potrafi być uciążliwy
Korzystanie ze smartfona. Brak zasięgu często potrafi być uciążliwy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Kevin
Norbert Garbarek
18.02.2023 11:22

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) rozpoczęła właśnie kampanię edukującą o nielegalnym korzystaniu z domowych wzmacniaczy sygnału komórkowego. Izba ostrzega, co grozi za samodzielną instalację i jak walczyć z utratą zasięgu w telefonie.

Ograniczony zasięg w telefonie lub całkowite wykluczenie cyfrowe to w Polsce nadal powszechnie spotykane problemy dotyczące sieci GSM. Z ich powodu użytkownicy często mogą narzekać na utrudnione (lub wręcz niemożliwe) wykonywanie połączeń oraz wysyłanie i odbieranie SMS-ów. KIGEiT uruchomiła właśnie kampanię, która informuje, co robić w takich przypadkach i dlaczego nie warto decydować się na samodzielny montaż wzmacniaczy sygnału GSM.

STOP blokowaniu sygnału komórkowego - kampania KIGEiT

Wzmacniacze sygnału w Polsce. Można je kupić, ale nie można zamontować

Badanie ankietowe przeprowadzone na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji obnaża niewiedzę dotyczącą wzmacniaczy zasięgu komórkowego. Aż 76 proc. respondentów nie wiedziało, że samodzielna instalacja takiego urządzenia jest nielegalna. Badani Polacy nie mieli również pojęcia, że ich używanie może przyczyniać się do "kradzieży" sygnału okolicznym mieszkańcom.

KIGEiT wyjaśnia, że w Polsce każdy może kupić tzw. repeater GSM, ale jego samodzielny montaż i uruchomienie jest niezgodne z prawem. Za takie działanie przewidziano karę grzywny do 1 tys. zł, a w szczególnych sytuacjach – ograniczenie wolności do dwóch lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wzmacniacze GSM sprawiają problemy. Jak sobie radzić ze słabym zasięgiem?

Kampania edukująca zorganizowana przez KIGEiT jest ważna w świetle tego, że samodzielnie montowane wzmacniacze sygnału komórkowego często sprawiają trudności w funkcjonowaniu sieci okolicznym mieszkańcom. Brak odpowiednich certyfikatów i działanie w konkretnych pasmach generuje zakłócenia częstotliwości nadawanych przez operatora, a co za tym idzie – najbliżsi sąsiedzi mogą całkowicie utracić zasięg GSM.

Izba informuje, że w przypadku problemów z zasięgiem komórkowym, w pierwszej kolejności należy zgłosić to operatorowi. Ten może zweryfikować sieć pod kątem potencjalnych niezgodności i odpowiednio skonfigurować ją, aby użytkownicy cieszyli się zadowalającym zasięgiem.

Operator GSM może też zdecydować się na budowę dodatkowej anteny. To jednak może dotyczyć obszarów wykluczonych cyfrowo, gdzie na dużej przestrzeni występują ciągłe problemy z brakiem zasięgu. Warto mieć także na uwadze, że w wyniku powtarzających się trudności dotyczących telefonii, telekomy mogą zwrócić się z prośbą o przeprowadzenie kontroli przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na konkretnym obszarze – właśnie celem wykrycia nielegalnie stosowanych wzmacniaczy.

Norbert Garbarek, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)