TOP 10: Najwyższe budynki świata

TOP 10: Najwyższe budynki świata

TOP 10: Najwyższe budynki świata
Damian Zarzycki
06.01.2010 17:00, aktualizacja: 14.03.2022 08:58

Oficjalne otwarcie najwyższego budynku świata - Burj Khalifa wywołało sporą sensację w mediach. Pisaliśmy o tym wydarzeniu na łamach Gadżetomanii. Zastanawialiście się kiedyś, gdzie znajdują się pozostałe gigantyczne konstrukcje i jak wyglądają? Otóż serwis Gizmag przedstawił ciekawe zestawienie, porównując Burj Khalifa z innymi budowlami. My natomiast prezentujemy TOP 10 najwyższych budynków świata.

Oficjalne otwarcie najwyższego budynku świata - Burj Khalifa wywołało sporą sensację w mediach. Pisaliśmy o tym wydarzeniu na łamach Gadżetomanii. Zastanawialiście się kiedyś, gdzie znajdują się pozostałe gigantyczne konstrukcje i jak wyglądają? Otóż serwis Gizmag przedstawił ciekawe zestawienie, porównując Burj Khalifa z innymi budowlami. My natomiast prezentujemy TOP 10 najwyższych budynków świata.

  1. Burj Khalifa

W skrócie: 828 metrów wysokości, 206 kondygnacji, 160 pięter, koszta budowy na poziomie 1,5 miliardów dolarów. Myślę, że Arek bardzo dokładnie przedstawił wszystkie parametry tej budowli, więc jeśli chcecie poznać więcej szczegółów to przeczytajcie ten artykuł.

  1. Taipei 101

Do 4 stycznia 2010 roku dzierżył oficjalny tytuł najwyższego budynku na świecie. Znajdujący się w Tajpej (w dzielnicy Xinyi) budynek ma dokładnie 509,2 metrów wysokości. Wieżowiec posiada 101 kondygnacji nadziemnych i 5 podziemnych, jest też wyposażony w system zabezpieczający go przed skutkami trzęsień ziemi i huraganów, które często nawiedzają Tajwan. Więcej informacji na temat Taipei 101 znajdziecie na tej stronie internetowej.

  1. Shanghai World Financial Center

Budynek ma dokładnie 492,3 metrów wysokości (101 pięter). Znajduje się w Szanghaju (a dokładniej w w dzielnicy Pudong). Został zaprojektowany przez architekta Williama Pedersena. Najbardziej rozpoznawalnym elementem tego budynku jest otwór w postaci trapezu o szerokości 50 metrów. Co ciekawe podczas budowy odrzucono pomysł, by na dachu pojawiła się iglica, która w sztuczny sposób mogłaby zwiększyć wysokość całości (i prześcignąć w ten sposób Taipei 101). Więcej informacji o SWFC znajdziecie na tej stronie internetowej.

  1. Petronas Twin Towers

Na pozycji czwartej naszego rankingu znajduje się bardzo ciekawa konstrukcja. Na liście najwyższych budynków świata umieszczona jest jako Petronas Tower 1 i Petronas Tower 2. Bliźniacze wieże są połączone mostem o długości 58 metrów na poziomie 41 i 42 piętra. Stoją w Kuala Lumpur (stolica Malezji) i mają dokładnie 452 metry wysokości (88 pięter naziemnych i 4 podziemne). Wieże zaprojektował argentyński architekt César Pelli. Budowa została ukończona w 1988 roku. Więcej informacji znajdziecie na[ tej stronie internetowej. ](http://Wieże zaprojektował argentyński architekt César Pelli. Mający 88 czterometrowych pięter nad ziemią i 4 piętra pod ziemią wieżowiec został ukończony w 1998 roku. )

  1. Willis Tower

Dopiero na 5 pozycji znajduje się konstrukcja, mieszcząca się w Stanach Zjednoczonych. A jeszcze kilkanaście lat temu to właśnie USA było kolebką potężnych drapaczy chmur. Willis Tower ma 442 metry wysokości (110 pięter). Od momentu budowy - roku 1973 aż do 15 lipca 2009 nosił nazwę Sears Tower. Całość posiada unikatową konstrukcję. Szkielet Willis Tower składa się z dziewięciu rur o kwadratowym przekroju, które tworzą kwadratową podstawę budynku. Więcej informacji - na tej stronie internetowej.

  1. Trump International Hotel and Tower

Podobnie jak piąty z najwyższych budynków świata, pozycja numer sześć, czyli TIHaT mieści się w Chicago (Stany Zjednoczone). Konstrukcja ma dokładnie 423 metry wysokości ( 96 pięter). Budynek nosi imię Donalda Trumpa - amerykańskiego miliardera, a został zaprojektowany przez designera Adriana Smitha. Początkowo zakładano, że będzie znacznie większy, jednak po atakach na World Trade Center w 2001 roku plany zostały zmienione ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Więcej informacji znajdziecie na tej stronie internetowej.

  1. Jin Mao Tower

Podobnie jak SWFC, który znajduje się na trzeciej pozycji naszego zestawienia, Jin Mao Tower znajduje się w Szanghaju. Wysokość? 421 metrów (88 pięter). Koszt budowy wyniósł 400 milionów dolarów. Został zaprojektowany przez firmę architektoniczną z Chicago Skidmore, Owings and Merrill w stylu postmodernistycznym. Swym wyglądem nawiązuje do tradycyjnej chińskiej architektury oraz do cyfry 8 (ósemka jest uznawana w tamtych rejonach świata za szczęśliwą cyfrę). Więcej informacji - na tej stronie internetowej.

  1. Two International Finance Center

Budynek znany jest też jako 2IFC. Jest najwyższą konstrukcją Hongkongu. Ma dokładnie 412 metrów wysokości. Podobnie jak Jin Mao Tower ma 88 piętra - cyfra 8 jest uznawana za szczęśliwą. Całość została zaprojektowana przez architekta Césara Pelli, a budowa została ukończona w 2003 roku. Wieżowiec jest zaprojektowany w ten sposób, by zaoferować dostateczną przestrzeń firmom zajmującym się finansami. Szacuje się, że jest w stanie pomieścić 15 000 osób. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej budynku.

  1. CITIC Plaza

Kolejna konstrukcja rodem z Chin. CITIC Plaza znajduje się w Kantonie i ma dokładnie 390 metrów wysokości. Budowę ukończono w 1997 roku. Całość została zaprojektowana przez firmę Dennis Lau & Ng Chun Man Architects & Engineers. Budynek ma 598 pokoi i 36 wind. Więcej informacji znajdziecie na tej stronie internetowej.

  1. Shun Hing Square

Kolejna konstrukcja znajdująca się w Chinach, a dokładniej w mieście Shenzhen. Ma 384 metrów wysokości (69 pięter). Budowa rozpoczęła się w roku 1993, a zakończyła w roku 1996. Wewnątrz znajdują się apartamenty, miesięczne opłaty wynoszą około 65 000 dolarów. Więcej informacji znajdziecie na tej stronie internetowej.

Źródło: Buildingdb

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)