Top 10 Nietypowych namiotów

Pamiętacie czasy ciężkich, tradycyjnie trójkątnych namiotów z płótna, których rozłożenie zajmowało przynajmniej godzinę, a waga namiotu skutecznie uniemożliwiała piesze wyprawy z namiotem na grzbiecie? Te czasy bezpowrotnie minęły. Nie tylko mamy już dostęp do lekkich namiotów typu iglo, ale też powstają coraz to bardziej finezyjne namioty, przypominające niekiedy pomysły rodem z filmów science – fiction. Przyjrzyjmy się tym najbardziej „odjechanym”.

Top 10 Nietypowych namiotów
Sabina Stodolak

14.03.2010 | aktual.: 11.03.2022 15:46

Pamiętacie czasy ciężkich, tradycyjnie trójkątnych namiotów z płótna, których rozłożenie zajmowało przynajmniej godzinę, a waga namiotu skutecznie uniemożliwiała piesze wyprawy z namiotem na grzbiecie? Te czasy bezpowrotnie minęły. Nie tylko mamy już dostęp do lekkich namiotów typu iglo, ale też powstają coraz to bardziej finezyjne namioty, przypominające niekiedy pomysły rodem z filmów science – fiction. Przyjrzyjmy się tym najbardziej „odjechanym”.

  1. Namiot solarny
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/03/solarny2.jpg)

Ciekawie rozwiązano kwestię oświetlenia – można nim sterować zarówno za pomocą SMS’a, jak i wyposażyć namiot w RFID, które pozwoliłoby np. zapalić w namiocie światło w sytuacji, kiedy do namiotu się zbliżamy. Panele fotowoltaiczne, które umieszczono na namiocie mają podobno tak dużą moc, że spokojnie wystarczają zarówno na ogrzewanie, oświetlenie całonocne i dodatkowo podłączenie naszych gadżetów do ładowania. Niestety, twórcy koncepcji nie podali ile namiot waży oraz jak dużo miejsca w plecaku by zajmował.

  1. Namiot, śpiwór i kurtka w jednym
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/03/jakpak1.jpg)

O JakPak już pisałam – w niniejszym zestawieniu więc jedynie przypomnę, że jest to kurteczka z nylonu RipStop, którą przy pomocy kilku ruchów można szybko przerobić na śpiwór, lub mini namiocik. Koncepcja ciekawa, aczkolwiek dla osób podróżujących z bagażem, nieco mało użyteczna.

  1. Namiot drzewny
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/03/treepee.jpg)

Jeśli Twoja kobieta obawia się dzików, pełzających robaczków, gąsienic, czy jakichkolwiek innych, niskopiennych stworzonek i usilnie odmawia wyjazdu pod namiot bojąc się wszystkiego tego, co pełzając po ziemi może do namiotu się wślizgnąć, możesz zainwestować w Treepee! – namiot drzewny.

Udźwig do 150 kg pozwala na to, aby w tym zabawnym namiocie spały spokojnie dwie osoby. Namiot wykonano z materiałów wodoodpornych (oraz z dużą odpornością na ogień – materiał nie pali się, tylko topi). Po rozłożeniu, zawiesza się go na gałęzi – dzięki czemu, namiot nie dotyka do podłoża. Jeśli chcemy zapobiec stałemu kołysaniu w trakcie snu, namiot można za pomocą doczepionych taśm i śledzi, przybić do podłoża. Mimo udźwigu, nocne harce mogą być jednak dość niebezpieczne… (namiot kosztuje ok. 600$)

  1. Namiot 2 sekundowy

Jak szybko jesteś w stanie rozłożyć swój namiot? Kiedy po raz pierwszy rozkładałam mój niewielki namiocik i zajęło mi to zaledwie kilka minut, byłam naprawdę pod wrażeniem łatwości obsługi namiotu igloo. Do rekordu namiotu Quechua nie udało mi się jednak zbliżyć. Namiot ten rozkłada się…2 sekundy! Zresztą zobaczcie sami:

tent 2 sec

Złożenie namiotu zajmuje aż (!) 5 sekund. Namiot można nabyć Polsce w cenie 200-300 zł

  1. SylvanSport Go
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/03/go.jpg)

Produkt firmy SylwanSport nie jest wprawdzie namiotem sensu stricte, lecz przyczepką campingową, ale sposób rozkładania tej przyczepki ma w sobie coś „namiotowego”. Ważącą zaledwie 300 kg przyczepka, w kilka chwil rozkłada się do rozmiarów wygodnej dla dwóch osób przyczepy campingowej.  Przyczepka kosztuje 6.000$ i jest podobno nie tylko łatwa w przewożeniu i rozkładaniu, ale również, komfortowa.

  1. Namiot z hamakiem w jednym
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/03/respite.jpg)

W upalny dzień, przebywanie w namiocie może być naprawdę męczące – żar, nawet mimo posiadania wentylacji bywa nie do zniesienia. Wyciąganie karimaty po to, by położyć się swobodnie na trawie nie jest zazwyczaj rozsądne, ale jeśli mielibyśmy Respite Tent, moglibyśmy bardzo szybko przerobić go na hamak. Przy bardzo gorącym wieczorze, można też spędzić noc – zamiast w namiocie – wygodnie pod gwiazdami (choć brak moskitiery mógłby dać się we znaki).

  1. Namiot modułowy
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/03/modulowy.jpg)

Namiot został tak zbudowany, aby możliwe było zarówno wykorzystanie pojedynczej komory, jak i połączenie kilku komór – w największym wypadku możemy więc połączyć 6 namiotów, które wspólnie stworzą całkiem dużą rozgwiazdę. Niestety wydaje się, że nie ma w tym namiocie zbyt wiele miejsca na plecak.

  1. Namiot transparentny
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/03/outlife.jpg)

Marzyła Wam się kiedyś noc pod gwiazdami? Niestety, jeśli chcemy oglądać gwiazdy, to musimy spędzać noc na zewnątrz namiotu – nawet moskitiera może być przeszkadzająca w obserwacji. Namiot zaprojektowany przez Alvaro Poblete Paulsena, umożliwia przyglądanie się gwiazdom i okolicy bez konieczności wychodzenia z namiotu, dzięki przezroczystym ścianom. Namiot Outlife, ma dwuwarstwową konstrukcję, dzięki czemu sami decydujemy, które ściany mają pozostać przezroczyste.

Bardzo dobrej jakości materiały (głównie termopoliuretan) mają zapewnić świetną izolację termiczną (nawet do -20°C) oraz pozwalać na wymianę powietrza. Niestety ten wyjątkowy namiot jak na razie pozostał jedynie koncepcją – a szkoda.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/03/outlife2.jpg)
  1. Namiot kajakowy
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/03/kahuna.jpg)

Dla wodniaków namiot taki jak Kahuna,  to prawdziwa okazja – rozkłada się go bez większych problemów, doczepiając do namiotu dodatkową stabilizującą płozę. Oczywiście, namiot pomyślany jest jako komplet z kajakiem – inaczej nie da się go rozłożyć. Poza tym, tego typu namiocik nie pozwala na spanie w pozycji w pełni horyzontalnej. Za to można się niemal całkowicie uniezależnić od pól campingowych. I choć spanie na wodzie mimo stabilizatora nie byłoby polecane, to do tego, by spędzić noc, przy takim namiocie wystarczyłby zaledwie kawałek (niekoniecznie w pełni suchego) lądu.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/03/kahunakayak.jpg)
  1. Namiocik kartonowy – na imprezy masowe
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/03/myhab.jpg)

Wielkie koncerty i festiwale, tak chętnie organizowane w różnych miejscach latem, przyciągają tłumy. Wszyscy uczestnicy gdzieś muszą spać. A co z tymi, którzy nie mają własnych namiotów? Z myślą o takich osobach (oraz ekologii) James Dunlop zaprojektował namiot MyHab – wykonany z wodoodpornej tektury falistej, wzmocnionej biodegradawalnym plastikiem namiot (czy raczej wąskie, dwuosobowe pomieszczenie), pozwala na w miarę spokojny sen (odgłos deszczu padającego na karton musi być dość przerażający). To co ważne, to możliwość kompostowania niepotrzebnych namiocików po imprezie. Zdaniem Dunlopa, takie namioty mogłyby być wypożyczane gościom, przez organizatorów koncertów i festiwali.

Który z namiotów najbardziej Wam się podoba?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.