TOP 3 minimalistyczne edytory tekstu

Jeżeli dość często zdarza Ci się tworzyć dokumenty tekstowe, to z całą pewnością wiesz, jak dużym problemem są dystraktory. Wszystkie te elementy, które odciągają naszą uwagę od aktualnie wykonywanej pracy, skutecznie wydłużają czas pracy i utrudniają przelanie myśli. W jaki sposób możemy zredukować liczbę elementów utrudniających nam pracę?

fot.: ufridman.org
fot.: ufridman.org
Paweł Cebula

Jeżeli dość często zdarza Ci się tworzyć dokumenty tekstowe, to z całą pewnością wiesz, jak dużym problemem są dystraktory. Wszystkie te elementy, które odciągają naszą uwagę od aktualnie wykonywanej pracy, skutecznie wydłużają czas pracy i utrudniają przelanie myśli. W jaki sposób możemy zredukować liczbę elementów utrudniających nam pracę?

W przypadku wielu osób wygląda to dość podobnie - siadamy przed komputerem w celu stworzenia jakiegoś dokumentu tekstowego. Zaczynamy pisanie i nagle w pasku zadań pojawia się powiadomienie dotyczące nowej wiadomości, która przyszła na naszego Gmaila. Oczywiście trudno oprzeć się pokusie odczytania takiego maila.

Dlatego też bardzo często staramy się pozamykać wszystkie programy, które ewentualnie mogą w trakcie pracy "odezwać" się do nas, skutecznie odciągając naszą uwagę od wykonywanej czynności. Idealnym rozwiązaniem byłoby wypełnienie całego ekranu tylko i wyłącznie tekstem, nad którym w danej chwili pracujemy. Większość edytorów tekstu nie oferuje takiej funkcji, ale są specjalne aplikacje, które skutecznie pomagają w redukcji liczby dystraktorów.

  • FocusWriter(http://gottcode.org/focuswriter/)photo position=\inside\83488/photoPierwszym programem, na który warto zwrócić uwagę jest FocusWriter - darmowy i multiplatformowy (Windows, Linux i Mac) edytor tekstu, który umożliwia pracę w trybie pełnoekranowym. Dzięki niemu istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwiększy się Twoja produktywność, która znikała z powodu wielu \bardziej interesujących\ czynności, jakie mogłeś wykonać w tym czasie.FocusWriter prezentuje się ciekawie z wielu powodów. Przede wszystkim, w sposób automatyczny zapisuje całą naszą aktualnie wykonywaną pracę - nie ma więc obaw, że w momencie awarii systemu operacyjnego będziemy zmuszeni do ponownego odtwarzania tekstu. Ta funkcja sprawia również, że nie musimy co chwilę odrywać się od pracy i zapisywać kopii zapasowej.Po otworzeniu tego edytora tekstu, automatycznie zostanie załadowana treść ostatniego dokumentu. Rozwiązanie jest bardzo wygodne, bo nie musimy nawet szukać na dysku naszego tekstu, tylko od razu przechodzimy do właściwej pracy.Kolejnym atutem jest elastyczność. Program bez większych problemów można dostosować do własnych potrzeb - mam tu na myśli przede wszystkim kolorystykę (tła, jak i samej czcionki). Osobiście najbardziej preferuje czarne tło i zieloną czcionkę - to zestawienie nie męczy oczu i spełnia w stu procentach swoje zadanie.Jak łatwo się domyślić - program posiada również swoje wady. Jak w przypadku większości tego typu edytorów, ciężko jest mówić o formatowaniu tekstu (dostosowywania krojów, rodzajów czcionek, kolorów, czy pogrubień wybranych fragmentów tekstu). Dlatego też, ewentualne formatowanie będziemy musieli wprowadzić w dowolnym innym edytorze tekstu. FocusWriterowi można również zarzucić to, że jedyny format pliku, do jakiego można wyeksportować dokument jest .txt.
  • JDarkRoom(http://www.codealchemists.com/jdarkroom/)photo position=\inside\83489/photoKolejnym programem, na który warto zwrócić uwagę jest JDarkRoom. Aplikacja ta jest dostępna dla najpopularniejszych systemów operacyjnych takich jak: Windows, Linux i Mac OS X. Do prawidłowego działania niezbędna jest instalacja wirtualnej maszyny Javy - w przypadku większości użytkowników nie będzie stanowiło to żadnego problemu, ale sam fakt wykorzystania tej technologii może budzić u niektórych wątpliwości.Z JDarkRoom miałem okazję korzystać kilkukrotnie i muszę przyznać, że jak na darmowe narzędzie jest naprawdę nieźle. Aplikacja dzięki trybowi pełnoekranowemu skutecznie odcina nas od wszystkich pozostałych elementów systemu operacyjnego, które mogłyby nam utrudnić normalną pracę.Część z Was na pewno zastanawia się, czy ten program obsługuje polskie znaki diakrytyczne - naturalnie nie ma z tym najmniejszego problemu. Po uruchomieniu aplikacji wszystkie czynności takie jak np. konfiguracja czcionek, kolorów tekstu i tła odbywają się bez opuszczania trybu fullscreen (w przypadku OS X wywołanie ustawień odbywa się przez naciśnięcie CMD + ,).photo position=\inside\83491/photoUżytkownik bez najmniejszego problemu może dostosować szerokość obszaru, na którym będzie wpisywana treść - wszystko zależy od rozdzielczości ekranu, jak i indywidualnych preferencji.Dokumenty - podobnie jak w przypadku omawianego wcześniej FocusWritera - są zapisywane automatycznie. W przypadku jakiejś awarii możemy go bez problemu odzyskać. Gotowy dokument można wyeksportować do formatu .txt lub .html - ale w tym wypadku konieczne jest użycia Markdown.
  • WriteMonkey(http://writemonkey.com/)photo position=\inside\83490/photoZnajomi korzystający z systemu Windows zgodnie stwierdzili, że jednym z lepszych tego typu programów przeznaczonych na ich platformę jest WriteMonkey. Z całą pewnością na pochwałę zasługuje to, że aplikacja wygląda bardzo niepozornie (o to przecież chodzi!), ale jednocześnie pozwala na bardzo dokładne skonfigurowanie różnego rodzaju zachowań, które również mają niemały wpływ na komfort pracy.Po uruchomieniu aplikacji domyślnie będzie ona działać w trybie pełnoekranowym - a więc od razu jest gotowa do pracy. Użytkownik może określić przedział czasowy dla funkcji automatycznego zapisywania zawartości aktualnie znajdującej się w edytorze tekstu. Na etapie konfiguracji warto zaznaczyć pozycję odpowiadającą za zapisywanie dokumentu podczas opuszczania aplikacji.Podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych aplikacji nie ma żadnych problemów z obsługą polskich znaków - możemy ustawić format kodowania (np. na UTF-8). Podczas dość krótkiego kontaktu z WriteMonkey bardzo spodobała mi się lekkość i elastyczność tego programu, która w wielu aspektach przewyższa multiplatformowego JDarkRooma.
Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/05/Writeroom.jpg)

Z której tego typu aplikacji korzystam najchętniej? WriteRoom - jest to komercyjny program, który z całą pewnością znany jest większości użytkowników systemu Mac OS X. Jego cena nie zachęca (niecałe 30USD), ale w trakcie MacHeist można było zdobyć go zupełnie za darmo.

Jestem bardzo ciekaw, jakiego rodzaju sposoby Wam udało się opracować, aby móc pracować w spokoju, nie będąc co chwilę odciąganym od aktualnie wykonywanego zadania?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.