TOP 3 Najlepsze darmowe zapory sieciowe

Mając na względzie czyhające na nas niebezpieczeństwa w Internecie, staramy się w miarę możliwości jak najbardziej utrudnić życie twórcom różnych zagrożeń. Od dłuższego czasu, standardem w przypadku komputera z zainstalowanym systemem Windows, stał się zestaw program antywirusowy i firewall. Które z zapór ogniowych są warte uwagi?

fot.: pipeman92 @ photobucket.com
fot.: pipeman92 @ photobucket.com
Paweł Cebula

15.02.2010 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mając na względzie czyhające na nas niebezpieczeństwa w Internecie, staramy się w miarę możliwości jak najbardziej utrudnić życie twórcom różnych zagrożeń. Od dłuższego czasu, standardem w przypadku komputera z zainstalowanym systemem Windows, stał się zestaw program antywirusowy i firewall. Które z zapór ogniowych są warte uwagi?

Spora część nieświadomych użytkowników uznaje, że skoro mają zainstalowany program antywirusowy, to tak naprawdę są wolni od wszelkich zagrożeń. Prawda jest jednak zupełnie inna. Dzięki zaporom ogniowym możemy szybko przekonać się, jak wiele różnych aplikacji wymusza połączenia z Internetem. Takie zachowania powinny wzmóc naszą ostrożność.

Praca dobrze skonfigurowanego firewalla jest praktycznie niezauważalna. Musimy jednak poświęcić chwilę na wprowadzenie odpowiednich ustawień i zasad, według których zapora będzie informacje "przepuszczała" lub całkowicie blokowała ich przepływ z / do systemu.

Większość systemów Uniksowych - a od pewnego czasu również Windows - posiada standardowo zaporę ogniową. To, co odróżnia ją od firewalli instalowanych dodatkowo w systemie, to przede wszystkim liczba funkcji i zakres możliwej konfiguracji.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/02/PCToolsFirewallPlus.jpg)

Firma PC Tools znana jest wielu użytkownikom z szerokiej oferty aplikacji poprawiających poziom bezpieczeństwa systemu operacyjnego. Ten firewall wśród użytkowników cieszy się nie tylko dużym zainteresowaniem, ale także bardzo pozytywnymi opiniami, które są istotnym czynnikiem przy wyborze tego typu oprogramowania.

PC Tools Firewall to przede wszystkim aplikacja darmowa. Bez większych problemów radzi sobie z poprawną kontrolą pakietów przychodzących i wychodzących z systemu. Dzięki temu możemy wychwycić ewentualne zagrożenia (konie trojańskie, malware), które zostały przeoczone przez oprogramowanie antywirusowe.

Znajomi użytkownicy bardzo chwalą sobie to, że firewall nie ma zbyt wielkiego zapotrzebowania na zasoby sprzętowe - zajmuje niewielkie ilości pamięci RAM i dysku, będąc de facto niezauważalnym elementem systemu. Aplikacja współpracuje z systemami Windows 7 (32/64-bit), Vista (32/64-bit), a także XP (32-bit).

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/OutpostFirewall.jpg)

Osoby, które nie ufają standardowym zabezpieczeniom oferowanym przez system Windows, być może będą zainteresowane tą aplikacją. Zdecydowanie nie jest to program, który przytłacza nas ogromem zaawansowanych opcji. Ma to swoje plusy i minusy - na pewno cieszyć się będą mniej zaawansowani użytkownicy, którzy dzięki temu na pewno poradzą sobie z konfiguracją.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/OutpostFirewallustawienia.jpg)

Firewall oczywiście robi wszystko to, co do niego należy - kontroluje ruch przychodzący i wychodzący z komputera, "przyglądając się" jednocześnie aktywności poszczególnych programów, jakie użytkownik ma zainstalowane w systemie operacyjnym.

Jedną z pierwszych czynności wykonywanych przez złośliwe oprogramowanie, jest wyłączenie zabezpieczeń takich jak program antywirusowy i zapora. Outpost Firewall posiada specjalny mechanizm, który w sposób znaczący utrudnia nieautoryzowaną blokadę, czy nawet całkowite wyłączenie tej aplikacji.

Aplikacja jest dostępna za darmo dla wszystkich użytkowników, którzy nie zamierzają wykorzystywać jej do celów komercyjnych. Zapora jest kompatybilna z systemami Windows 2000, XP, Vista (32/64-bit).

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/ZoneAlarm.jpg)

Zone Labs nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, bo jest to producent oprogramowania zabezpieczającego, który może pochwalić się naprawdę ogromnym doświadczeniem w tej dziedzinie. W jego ofercie znajdziemy zarówno programy antywirusowe, jak i zapory ogniowe - które zdecydowanie są godne polecenia użytkownikowi domowemu.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/02/ZoneAlarmustawienia.jpg)

Interfejs ZoneAlarm jest bardzo przejrzysty i nie powinien sprawiać trudności przy okazji procesu konfiguracji - co prawda za pewnego rodzaju wadę można by uznać brak języka polskiego, ale komunikaty kierowane do użytkownika są naprawdę bardzo zrozumiałe.

Twórca tego oprogramowania zdecydował się udostępnić ZoneAlarm za darmo, pod warunkiem, że użytkownik nie będzie go stosował w celach komercyjnych (w takim wypadku zalecany jest zakup wersji "pro"). ZoneAlarm współpracuje z większością wersji systemu Windows, więc raczej nie powinno być problemów z dostępnością.

Na sam koniec kilka uwag, które co poniektórym użytkownikom mogą wydawać się dość oczywiste. Firewall - właściwie jak każda tego typu aplikacja - może sprawiać pewne problemy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, czy aby zapora ogniowa nie będzie powodowała konfliktów z aktualnie stosowanymi przez nas zabezpieczeniami. Tak naprawdę wszystko wyjdzie ?w praniu? (bo każdy komputer i system to całkowicie indywidualne ?środowisko?), ale przy odrobinie wysiłku można sprawdzić, czy aby nasz antywirus "nie gryzie" się z konkretnym firewallem.

Kolejna sprawa - przed instalacją takiego oprogramowania, naturalną rzeczą jest wyłączenie używanych do tej pory zapór ? nie ma znaczenia czy jest to dodatkowe oprogramowanie, czy natywne zabezpieczenie systemu Windows.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.