TOP 3 programy do przeglądania map Google w trybie offline

Mapy Google są jedną z usług, które mają bardzo szerokie zastosowanie - nie tylko w przypadku użytkowników, ale także w różnych firmach. Normalne korzystanie z ich możliwości wymaga oczywiście połączenia z Internetem. Dzięki użyciu pewnych aplikacji, praktycznie każdy może pobrać wybrany fragment map, a potem korzystać z niego w trybie offline.

TOP 3 programy do przeglądania map Google w trybie offline
Paweł Cebula

Mapy Google są jedną z usług, które mają bardzo szerokie zastosowanie - nie tylko w przypadku użytkowników, ale także w różnych firmach. Normalne korzystanie z ich możliwości wymaga oczywiście połączenia z Internetem. Dzięki użyciu pewnych aplikacji, praktycznie każdy może pobrać wybrany fragment map, a potem korzystać z niego w trybie offline.

Mapy Google przyciągają użytkowników nie tylko za sprawą bardzo rozbudowanych możliwości (jak poruszanie się po ulicach miast w widoku z poziomu ulicy), ale także dzięki globalności tej usługi. Dzięki niej, możemy przyjrzeć się planowi niemal dowolnego miasta na świecie, a to wszystko z zachowaniem dużej dokładności. Nie bez znaczenia się też bardzo dobrej jakości zdjęcia satelitarne.

Dla niektórych osób dość problematyczny jest brak możliwości zapisania na dysku wybranego fragmentu mapy, z zachowaniem możliwości przybliżania i oddalania. Dlatego też część osób decyduje się na zrobienie zrzutu ekranu obejmującego dany fragment mapy. Rozwiązanie to ma jednak sporo wad - np. możemy zapomnieć o przybliżaniu w celu dokładniejszego zapoznania się z rozkładem czy nazwami ulic.

Idealnym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest skorzystanie z programów, które pozwalają na ściągnięcie wybranego obszaru mapy na dysk twardy. Po wykonaniu takiej czynności, bez problemu możemy korzystać z mapy, nawet gdy nie dysponujemy połączeniem z Internetem. W sieci znaleźć możemy kilka tego typu aplikacji.

  • Google Map Buddy(http://www.augmentedrealitysoftware.co.uk/gmb.html)photo position=\inside\86766/photoTen niewielki przenośny program (możemy wrzucić go na nasz pendrive), daje dostęp do praktycznie wszystkich niezbędnych opcji, jakich możemy oczekiwać. Mapy są uruchamiane w obrębie Google Map Buddy - z zachowaniem praktycznie wszystkich standardowych możliwości, z jakimi mamy do czynienia normalnie.photo position=\inside\86767/photoPobranie danej części map wiąże się z \narysowaniem\ odpowiedniego prostokąta. Następnie określamy, jaki stopień zoomu ma zostać uwzględniony. Następnym krokiem jest kliknięcie *\Create Map Image* i podanie nazwy oraz lokalizacji dla pliku, który uwzględniać będzie mapy. Po chwili powinno pojawić się nowe okno, z wyborem, jakie mapy mają być uwzględnione (zdjęcia satelitarne, terenowe, drogowe, czy hybrydowe).photo position=\inside\86768/photoCzas potrzebny na pobranie wszystkich danych jest uzależniony od tego, jak duży obszar wybraliśmy, oraz jak dokładny \zoom\ ustawiliśmy. Po zakończeniu całego procesu przechodzimy do folderu, który wskazaliśmy jako miejsce zapisu. Powinien znajdować się tam nowy plik z naszą mapą - otwieramy ją dowolną przeglądarką plików graficznych.
  • Offline Maps(http://offlinemaps.codeplex.com/)photo position=\inside\86769/photoZanim rozpoczniemy korzystać z tego programu, konieczne będzie zainstalowanie .NET Framework - składnik ten jest niezbędny do poprawnego działania OfflineMaps. Jeżeli więc nie mamy tej biblioteki zainstalowanej w systemie, musimy ją pobrać. Kolejnym krokiem będzie zainstalowanie aplikacji OfflineMaps. Domyślnie program ten trafi do Hungry for Knowledge w folderze Program Files.Po przeprowadzeniu wszystkich rutynowych czynności możemy przejść do właściwej części. OfflineMaps pozwoli nie tylko na zapis map, ale również przeglądanie ich w obrębie aplikacji. Co więcej, możliwe jest nanoszenie nowych tras (którymi zamierzamy się poruszać) i zapisywanie ich. Program ten oferuje również obsługę urządzeń GPS, pobierając informacje o pozycji.Dla niektórych osób problemem może być raczej mało przejrzysty i logiczny interfejs, z którym nie każdy będzie od razu w stanie sobie poradzić. Rekompensatą może być spora ilość oferowanych opcji.
  • Google Maps Saver(http://www.codres.de/google-map-saver)photo position=\inside\86770/photoKolejną bardzo ciekawą propozycją jest Google Maps Saver. Program nie wymaga instalacji w systemie - możemy więc umieścić go w dowolnym miejscu i uruchamiać w razie potrzeby. Obsługa GMS jest dużo prostsza niż ma to miejsce w przypadku omawianej wcześniej \OfflineMaps.Zanim rozpoczniemy zapisywanie map, warto kliknąć w napis \About\ znajdujący się pod symbolem Ziemi w prawym górnym rogu aplikacji. W nowo otwartym oknie wybieramy \Activate\ - czynność ta jest niezbędna do usunięcia znaku wodnego, jaki jest umieszczany w centralnej części pliku graficznego z mapą.W oknie aplikacji, nad mapą znajduje się kilka pól - w pierwszym z nich wpisujemy nazwę miejscowości i Państwa w formie \Warsaw, Poland*. Kolejnym krokiem jest określenie rozdzielczości mapy - w miarę możliwości warto wybrać jak największą. Po podaniu formatu pliku oraz sprecyzowaniu stopnia przybliżenia klikamy **\Save Image*.Zapisany plik możemy przeglądać przy użyciu dowolnej przeglądarki grafik, obsługującej wybrany przez nas wcześniej format pliku. GMS jest bardzo ciekawą propozycją w przypadku osób, które potrzebują bardzo prostego narzędzia do szybkiego i wygodnego zapisu map w trybie offline.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.