TOP 3 programy do zdalnej kontroli pulpitu
Na pewno nie raz ktoś z waszych znajomych prosił Was o pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu z systemem operacyjnym lub konkretną aplikacją. Najpoważniejszą przeszkodą w takiej sytuacji jest odpowiednio precyzyjne przekazanie instrukcji, które pozwolą na rozwiązanie problemu. Jest jednak jeszcze inny, znacznie prostszy, sposób - zdalny dostęp do pulpitu.
Na pewno nie raz ktoś z waszych znajomych prosił Was o pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu z systemem operacyjnym lub konkretną aplikacją. Najpoważniejszą przeszkodą w takiej sytuacji jest odpowiednio precyzyjne przekazanie instrukcji, które pozwolą na rozwiązanie problemu. Jest jednak jeszcze inny, znacznie prostszy, sposób - zdalny dostęp do pulpitu.
Będąc osobą, do której ktoś zwraca się z prośbą o pomoc możemy skorzystać z kilku różnych sposobów przekazania wskazówek mogących być rozwiązaniem. Najczęściej stosujemy formę tekstową. Znacznie lepsze efekty daje połączenie jej z obrazkami zawierającymi różne adnotacje.
Jeszcze inny sposób to po prostu nagranie screencastu, który w bardzo przejrzysty, prosty i precyzyjny sposób poinstruuje naszego odbiorcę, jakie czynności ma po kolei wykonywać. Niestety, ale wymaga do pewnego nakładu pracy i poświęcenia czasu z naszej strony. Czy jest jakieś lepsze rozwiązanie?
W sytuacji, gdy stworzenie odpowiedniej instrukcji (czy to w formie tekstowej, graficznej, czy wideo) byłoby zbyt pracochłonne, nie pozostaje nam nic innego, jak uzyskanie faktycznego dostępu do systemu operacyjnego drugiej osoby. W tym celu musimy posłużyć się specjalnym oprogramowaniem, które ułatwi nam ten proces.
- Team Viewer(http://www.teamviewer.com/pl/)photo position=\inside\84795/photoMoim ulubionym programem w tej kategorii jest właśnie Team Viewer. Na listę jego atutów przede wszystkim trzeba zaliczyć prosty interfejs, który nie odstraszy użytkownika siedzącego po drugiej stronie - w końcu ktoś musi zainstalować tę aplikację, uruchomić ją i podać nam ciąg cyfr koniecznych do uzyskania dostępu do pulpitu.Poza tym, że Team Viewer jest narzędziem multiplatformowym. Nie musimy zastanawiać się, czy nasz znajomy korzysta z systemu Windows, OS X, czy jakiejś dystrybucji Linuksa - pod każdym z tych OS'ów Team Viewer będzie działał. W przypadku zastosowań niekomercyjnych Team Viewer jest darmowy, w innym wypadku będziemy musieli wykupić komercyjną wersję tej aplikacji.Do czego możemy wykorzystać jeszcze tę aplikację? Chociażby do zdalnych prezentacji - na żywo możemy zademonstrować wybranym użytkownikom (autoryzacja na podstawie klucza) niemal dowolną treść. Co ciekawe, Team Viewer doskonale radzi sobie nawet w sytuacji, gdy komputer jest chroniony przez Firewall.Jeżeli szukasz funkcjonalnego programu umożliwiającego zdalny dostęp do plików i pulpitu, to Team Viewer wydaje się być jedną z najciekawszych propozycji. Zdecydowanie polecam i proponuje przetestować jego możliwości.
- Mikogo(http://mikogo.com)photo position=\inside\84796/photoBardzo ciekawą alternatywą dla omawianego wcześniej Team Viewera jest Mikogo. Program ten dostępny jest w dwóch wersjach - jedna dedykowana dla systemu spod znaku okien, a druga dla Maków. Co bardzo istotne, obie są darmowe (zarówno do zastosować domowych, jak i komercyjnych!), nie ma więc obawy o to, że chcąc skorzystać z Mikogo będziemy musieli nieco odchudzić nasz portfel.Mikogo zostało stworzone z myślą o zastosowaniu przy okazji organizowania spotkań Internetowych wielu użytkowników (konferencje) i oczywiście dzielenie pulpitu, dzięki czemu możliwa jest m.in. zdalna pomoc potrzebującym użytkownikom. Do prawidłowego korzystania z aplikacji konieczne jest posiadanie konta, ale jego założenie zajmuje dosłownie chwilę.photo position=\inside\84797/photoPo wykonaniu tych czynności możemy zacząć korzystać z Mikogo. Uruchamiamy aplikacje, podajemy nasz login i hasło, aby otrzymać identyfikator sesji. Wspomniany identyfikator jest niezbędny, abyśmy mogli nawiązać połączenie ze znajomym. ID po prostu przesyłamy drugiej osobie, a następnie akceptujemy połączenie. Od tego momentu, możemy korzystać z pełni możliwości.W przypadku wersji przeznaczonej dla systemu Windows możliwe jest ustalenie stałego identyfikatora, co może być bardzo pomocne w przypadku, gdy zamierzamy dość regularnie łączyć się z konkretnym użytkownikiem. Normalnie, ze względów bezpieczeństwa za każdym razem generowany jest zupełnie nowy identyfikator.
- TightVNC(http://www.tightvnc.com/)photo position=\inside\84798/photoOsoby często korzystające z tego typu aplikacji polecają również TightVNC. Program ten w całkiem prosty sposób pozwala na przejęcie kontroli nad komputerem, sprawiając, że możemy go kontrolować przy użyciu naszej myszki i klawiatury. Cały ten proces odbywa się naprawdę bardzo gładko, bez większych utrudnień, nawet w sytuacji, gdy nie dysponujemy zbyt szybkim łączem internetowym.Podobnie jak w przypadku Mikogo - TightVNC jest darmowy zarówno w przypadku zastosowania prywatnego, jak i komercyjnego (gdy czerpiemy konkretne zyski wykorzystując możliwości tego oprogramowania). TightVNC może funkcjonować oczywiście pod kontrolą systemów z rodziny Windows, jak i tych Uniksowych.Co bardzo istotne w przypadku tego typu darmowych programów - jest on stale rozwijany, dzięki czemu usuwane są wykryte błędy, pojawiają się kolejne nowe przydatne funkcje, a dotychczasowe są dopracowywane. Przy użyciu tej aplikacji, bez większych problemów będziesz mógł przesyłać pliki ze swojego komputera na drugi zdalny - warunkiem jest konieczność posiadania systemu Windows na obu urządzeniach.
Źródło: Lajfmajster