TOP 4 serwisy z muzyką online
Internet daje nam nieprawdopodobnie łatwy dostęp do ogromnych zbiorów plików audio. Sposób w jaki słuchamy muzyki za pośrednictwem Internetu zmienił się w sposób dość diametralny. Aktualnie najważniejsze jest to, aby znaleźć odpowiedni serwis, który pozwoli nam na darmowe i bezproblemowe słuchanie utworów naszych ulubionych artystów.
13.04.2010 15:00
Internet daje nam nieprawdopodobnie łatwy dostęp do ogromnych zbiorów plików audio. Sposób w jaki słuchamy muzyki za pośrednictwem Internetu zmienił się w sposób dość diametralny. Aktualnie najważniejsze jest to, aby znaleźć odpowiedni serwis, który pozwoli nam na darmowe i bezproblemowe słuchanie utworów naszych ulubionych artystów.
W ciągu zaledwie 10 lat bardzo dużo zmieniło się w kwestii odsłuchiwania muzyki online. Kiedyś Internet był miejscem, z którego mogliśmy pobrać na dysk wybrane pliki audio, a następnie odsłuchiwać je przy użyciu ulubionego odtwarzacza. Co prawda spora część osób nadal tak robi, ale zauważalna jest tendencja polegająca na coraz częstszym słuchaniu muzyki w serwisach online.
Właściwie nie ma się czemu dziwić. Przede wszystkim bardzo istotna jest wygoda - muzyka jest zawsze z nami, niezależnie od tego, czy jesteśmy w pracy, czy w domu - wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Większość serwisów online z muzyką pozwala na tworzenie playlist, które porządkują nasze kolekcje audio, sprawiając jednocześnie, że nie zapomnimy o jakimś nowo odkrytym przez nas artyście.
Najistotniejszym problemem z jakim można się zetknąć w przypadku serwisów z muzyką online są oczywiście prawa autorskie. To właśnie ten czynnik odcina nam dostęp do Pandory, Lala, czy cieszącego się ostatnio ogromnym zainteresowaniem - Spotify.
- Mixturtle(http://mixturtle.com)photo position=\inside\85950/photoJednym z pierwszych serwisów jaki chciałbym dzisiaj przedstawić jest Mixturtle. Do zdecydowanych atutów serwisu należy prostota. Nie znajdziemy tutaj dziesiątek animacji, czy cukierkowego interfejsu użytkownika. Głównym elementem MixTurtle jest wyszukiwarka, pozwalająca na znalezienie wskazanego przez nas artysty bądź utworu.Sama wyszukiwarka jest jednak trochę irytująca - szybkie wpisanie nazwy zespołu lub tytułu jest skutecznie blokowane przez system podpowiedzi, zapytanie musimy więc wykonywać litera po literze lub wskazać ją z listy podpowiedzi. Zdecydowanie warto by było dopracować ten mechanizm, bo psuje on ogólne wrażenie.Jeżeli chodzi o muzykę - zbiór jest naprawdę bardzo duży. MixTurtle szuka muzyki w wielu różnych miejscach, dzięki czemu, gdy trafimy np. na plik kiepskiej jakości możemy przeskoczyć do następnego źródła. Wszystkie utwory mogą być bez najmniejszego problemu dodawane do playlist lub odtwarzane \w locie.
- Deezer(http://deezer.com)photo position=\inside\85951/photoChociaż od chwili (nieoficjalnego) debiutu Spotify sporo się mówi o problemach Deezera, to na razie serwis ten działa i ma się dobrze - przynajmniej na tyle, że działa wszystko to, co działać powinno. Deezerowi ciężko zarzucić coś zarówno od strony interfejsu użytkownika, funkcjonalności, czy zbioru audio. Jest naprawdę nieźle.Założenie konta w Deezer.com nie jest obowiązkowe, ale jeżeli zależy nam na możliwości tworzenia swoich zbiorów audio, to przejście przez proces rejestracji konta staje się koniecznością. Poza możliwością odsłuchiwania muzyki znajdziemy również podstawowe informacje o wykonawcach, czy podobnych artystach, co może stanowić pewien mechanizm rekomendacji.Deezer pozwala również na dzielenie się utworami ze znajomymi - możemy im podesłać odnośniki prowadzące bezpośrednio do konkretnego utworu lub wykonawcy. Jakość audio nie powala (w większości wypadków 128 kbps), ale nie jest najgorzej.
- Grooveshark(http://grooveshark.com)photo position=\inside\85952/photoChociaż jak ognia unikam stron praktycznie w całości wykonanych w technologii Flash, to mimo wszystko naprawdę trudno oprzeć mi się Groovesharkowi. Tak naprawdę oferuje on wszystko to, czego może potrzebować użytkownik - bardzo dobra i precyzyjna wyszukiwarka, spora kolekcja audio, możliwość tworzenia playlist.W centralnej części strony znajduje się wyszukiwarka, która naprawdę sprawuje się rewelacyjnie, co wcale nie jest normą w przypadku niektórych konkurencyjnych serwisów. Z listy wyników możemy od razu wybrać, aby utwór trafił na playlistę lub został odtworzony. Mamy również możliwość oznaczenia piosenek jako \ulubionych.Miłym zaskoczeniem jest to, że jeżeli wcześniej korzystaliśmy z Groovesharka, dodając muzykę do odtwarzania, zostanie ona przywrócona nawet w sytuacji, gdy nie byliśmy zalogowani - takie zabezpieczenie, jeżeli okazałoby się, że przypadkowo opuściliśmy stronę.
- MySpace Music(http://www.myspace.com/music)photo position=\inside\85953/photoPrzejęcie na rynku internetowym nie są niczym wyjątkowym. Dlatego też nie ma się co dziwić, że znany serwis Imeem został przejęty i wcielony do MySpace Music. Uwagę warto zwrócić właśnie na ten ostatni serwis, wszystko dlatego, że ilość artystów (nie tylko tych mainstreamowych) jest naprawdę bardzo duża.MySpace, a właściwie społeczność, nie ma najlepszej opinii w Internecie. Nie zmienia to postaci rzeczy, że MySpace Muzyka jest godnym uwagi serwisem. Nie znajdziemy tutaj dziesiątek wodotrysków - funkcjonalność ogranicza się do wyszukiwarki, odtwarzania plików audio i dodawania ich do list utworów - tylko i aż tyle.Całość jest oczywiście zintegrowana z profilami twórców muzyki, co daje naprawdę niezły efekt, bo poza muzyką mamy również dostęp do najświeższych informacji publikowanych przez muzyków.
- Spotify(http://spotify.com) / Lala(http://lala.com) / Pandora(http://pandora.com)photo position=\inside\85949/photoNa pewno znacie te serwisy, a będąc bardziej precyzyjnym - kojarzycie ich nazwy. Polacy, ale nie tylko, mają dość utrudniony dostęp do zawartości tych stron. Niestety, obowiązujące prawo i umowy uniemożliwiają udostępnienie całej muzyki wszystkich Internautom, niezależnie od miejsca z jakiego się łączą.Szczególnie ubolewam tutaj nad Spotify, który jest naprawdę rewelacyjnym serwisem - i naprawdę marnym pocieszeniem jest fakt, że mieszkańcy Stanów Zjednoczonych uzyskają do niego dostęp dopiero w trzecim kwartale tego roku. Jeżeli jednak jesteście zdeterminowani, to w Internecie znajdziecie kilka sposobów na ominięcie blokad i zabezpieczeń, które pozwolą Wam na korzystanie m.in. ze Spotify.