Traktor napędzany amoniakiem. Przyszłość rolnictwa?

Traktor napędzany amoniakiem. Przyszłość rolnictwa?

Traktor na amoniak
Traktor na amoniak
Źródło zdjęć: © Amogy
15.06.2022 07:37

Firma Amogy zaprezentowała prototyp traktora marki John Deere. Jest on wyjątkowy, ponieważ w jego zbiorniku znajduje się nie olej napędowy, a amoniak. Ma być to pomysł na redukcję emisji spalin w rolnictwie.

Firma Amogy przygotowała ekologiczne rozwiązanie dla rolnictwa. Zaprezentowany został prototyp ciągnika marki John Deere z silnikiem napędzanym wodorem. Jego nośnikiem jest amoniak. Związek ten może być łatwiejszy w przechowywaniu, niż czysty wodór.

Wynika to z faktu, że amoniak jest wykorzystywany w gospodarstwach rolnych jako nawóz. Dziennikarze serwisu farmer.pl zauważają, że dzięki temu rolnicy posiadają już odpowiednie struktury do jego przechowywania. Co więcej, amoniak o tej samej objętości, co wodór, posiada więcej energii od czystego wodoru, ale nadal jest to mniejsza ilość niż w przypadku oleju napędowego.

Traktor wyposażono w zbiornik na amoniak o pojemności 60 litrów. Ma on pozwalać na pracę przez kilka godzin, co nie jest najgorszym wynikiem.

Choć sam silnik zasilany amoniakiem nie emituje zanieczyszczeń, to sama produkcja tego związku już nie jest tak czysta. Obecnie trwają prace nad produkcją amoniaku przy użyciu energii odnawialnej, ale standardem jest korzystanie z paliw kopalnych.

- Jesteśmy podekscytowani, że możemy zademonstrować nasze zeroemisyjne rozwiązanie w działaniu w ciągniku po raz pierwszy w historii. Amoniak to opłacalne, zeroemisyjne paliwo dla pojazdów ciężkich, ale wyjątkowo dobrze sprawdzi się w rolnictwie, gdzie ta łatwo dostępna substancja wykorzystywana jest jako nawóz - powiedział dyrektor generalny Amogy, Seonghoon Woo.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)