Transcend MTS810: budżetowy dysk SSD z pamięciami 3D NAND

Transcend MTS810: budżetowy dysk SSD z pamięciami 3D NAND

Transcend MTS810: budżetowy dysk SSD z pamięciami 3D NAND
Jarosław Balcerzak
23.05.2017 08:29, aktualizacja: 09.03.2022 11:09

Nowy nośnik znanej marki wykorzystuje złącze M.2 i zapewnia osiągi deklasujące dyski HDD. Otrzymał także nowoczesny typ pamięci i technologie optymalizujące jego pracę. Czy w segmencie budżetowym może liczyć na popularność?

SSD w budżetowej odsłonie

Złącza M.2 już od dłuższego czasu pojawiają się na większości płyt głównych desktopów i laptopów, konsekwentnie zastępując coraz bardziej przestarzałe gniazda SATA. Jednocześnie rozszerza się oferta kompatybilnych nośników SSD, łączących niezwykle kompaktowe gabaryty z wydajnością kilkukrotnie przewyższającą dyski HDD.

Nowy produkt marki Transcend, MTS810 ma stanowić rozsądny kompromis: oferować wysoką wydajność w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Model oznaczony jako TS128GMTS810 będzie dostępny wyłącznie w wersji o pojemności 128 GB i wykorzysta złącze M.2 SATA3. Jego format to 2280, a wymiary wynoszą 80 × 22 × 2,23 mm.

Obraz

Przeciętna wydajność zapisu i odczytu

MTS810 dysponuje nowoczesnymi pamięciami typu 3D NAND TLC. Osiągane przez niego prędkości transferu wynoszą 420 MB/s dla zapisu oraz 550 MB/s dla odczytu danych. W przypadku próbki 4K są to wartości odpowiednio: 70 tys. i 30 tys. IOPS. Dysk korzysta z cache w pamięci podręcznej DDR3, nie zabrakło także technologii inteligentnego cache w trybie SLC.

Wydajność i bezpieczeństwo danych zapewnia szereg technologii, m.in. LDPC, TRIM, NCQ oraz wsparcie dla S.M.A.R.T. Producent zadbał również o obsługę funkcji DevSleep, dzięki której przy braku aktywności interfejs SATA wyłącza się, przedłużając pracę laptopa na baterii. W zestawie z dyskiem znalazło się ponadto oprogramowanie do monitorowania parametrów jego pracy.

Obraz

Trudna do pokonania konkurencja

Nowy nośnik Transcenda ma przekonać do upgrade’u komputerów wszystkich użytkowników zniechęconych dotąd ich kosztem. MTS810 otrzymał 3-letnią gwarancję i pojawi się w sklepach już w najbliższych dniach, w cenie ok. 280 zł. O jego popularności w znaczącym stopniu może zadecydować cena, a w szczególności jej relacja do rynkowych rywali.

Dysk tylko na polskim rynku będzie musiał się zmierzyć z 4 konkurentami: Kingstonem, Plextorem, WD i Adatą. Wszyscy oferują nośniki SSD M.2 o pojemności 120-128 GB w cenach od 229 do 245 zł, z których wszyscy deklarują prędkości transferu wyższe od premierowego Transcenda. Sklepowy debiut może się więc okazać nadzwyczaj trudny.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)