Trochę to trwało. Niemcy zakupią F‑35A i więcej Eurofighterów
Niemcy od paru lat zastanawiały się nad znalezieniem zastępców już przestarzałych uderzeniowych myśliwców Panavia Tornado, które jako jedyne w Luftwaffe mogą przenosić amerykańską broń jądrową.
15.03.2022 | aktual.: 16.03.2022 12:57
Niemcy rozważali różne opcje poczynając od zastąpienia tych maszyn odpowiednio zmodyfikowanymi samolotami Eurofighter Typhoon co było opcją preferowaną ze względu na wykorzystanie krajowego przemysłu, ale pojawiał się jeden istotny problem. Mowa tutaj o konieczności dostosowania maszyny do wykonywania uderzeń nuklearnych przy pomocy amerykańskich bomb jądrowych B61 bądź zmodernizowanych B61-12 składowanych w Büchel w ramach programu NATO Nuclear Sharing.
Technologicznie modyfikacja nie byłaby problemem, ale pojawiają się problemy natury kosztowej, licencyjnej oraz politycznej, ponieważ amerykanie mogliby utrudnić bądź nawet zablokować proces certyfikacji Eurofightera do tej roli. Z tego względu Niemcy zostali zmuszeni do pozyskania amerykańskiej maszyny, a w grze były samoloty Boeing F/A-18E/F Super Hornet, EA- 18G Growler i F-35A od Lockheed Martin.
Niemcy w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę ogłosiły ostatnio drastyczne zwiększenie wydatków na obronność oraz powołały fundusz 100 mld EUR mający przywrócić niemieckim siłom zbrojnym zdolność bojową zaniedbywaną przez ostatnie dekady.
Na Twitterze niemieckiego Ministerstwa Obrony pojawiła się informacja o podjęciu decyzji w sprawie wyboru F-35 jako następcy samolotów Panavia Tornado w wersji IDS, które mają zostać zastąpione do 2030 roku.
Najprawdopodobniej Niemcy zdecydowały się na opcję minimum opiewającą na 35 samolotów wedle wcześniejszych doniesień, ponieważ Panavia Tornado ECR dedykowane zadaniom walki elektronicznej oraz przełamywaniu obrony przeciwlotniczej przeciwnika (tzw. misje SEAD) będą zastąpione mieszanką F-35A oraz odpowiednio zmodyfikowanych Eurofighterów, na co wskazuje informacja mówiąca o zakupie 15 samolotów.
Te wedle wcześniejszej prezentacji Airbusa będą się opierać na dwumiejscowej wersji Eurofightera wyposażonego w parę zasobników zakłócających wyposażonych w najnowsze rozwiązania opracowane przez niemiecką firmę HENSOLDT, parę detektorów emisji radiolokacyjnych umieszczonych na krańcach skrzydeł, trzema 1000-litrowymi zewnętrznymi zbiornikami paliwa, sześcioma pociskami Spear-EW wyposażonymi w sprzęt do walki elektronicznej mogący zakłócić działanie sprzętu na określonym terenie oraz miks uzbrojenia klasy powietrze-powietrze obejmujący kierowane pociski rakietowe Meteor oraz Iris-T.
Pierwotnie Niemcy planowały pozyskać 85 samolotów mających zastąpić Panavia Tornado IDS oraz 15 następców Panavia Tornado ECR. W związku z tym z czasem należy się też spodziewać dużego kontraktu na Eurofightery.