Tryb ciemny w smartfonie to same korzyści. Lepiej go włącz

Za pomocą zaledwie jednego kliknięcia możesz znacznie poprawić działanie baterii w swoim smartfonie.

Tryb ciemny w smartfonie jest korzystny
Tryb ciemny w smartfonie jest korzystny
Źródło zdjęć: © pexels
oprac. SBA

Ekran jest kluczowym komponentem każdego smartfona, ale jednocześnie jednym z tych, które najbardziej zużywają energię. producenci deklarują, że czas działania urządzenia w trybie czuwania można liczyć w tygodniach, jednak podczas wyświetlania nawet niezbyt wymagających treści, znacząco się on skraca, często do kilku godzin.

Czy można jakoś poradzić sobie z dużym zapotrzebowaniem na energię? Najprostszym wyjściem wydaje się rzadkie włączanie ekranu, lecz przecież nie kupujemy nowoczesnych smartfonów, aby ich nie używać.

Co tak właściwie robi wyświetlacz?

Gdy postanowisz odwiedzić na swoim telefonie stronę główną Wirtualnej Polski, to najpewniej widzisz coś w tym stylu:

Białe tło - w tym tkwi sekret
Białe tło - w tym tkwi sekret© Licencjodawca

Zastanawiając się, co aktualnie robi wyświetlacz, można dojść do interesujących wniosków. Na zamieszczonym zrzucie ekranu wszystkie ważne elementy, takie jak grafiki, tekst, przyciski i ikonki, zajmują mniej niż 30 proc. powierzchni ekranu. Pozostałe miejsce to białe tło.

Problem polega na tym, że to tło nie ma praktycznie żadnej funkcji użytkowej. Aż 70 proc. ekranu świeci się jedynie po to, aby reszta elementów była widoczna. Czy nie byłoby idealnie, gdyby tło nie zużywało energii?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak się okazuje, bardziej efektywne wykorzystanie powierzchni ekranu jest możliwe. Ekrany LCD posiadają stałe, jednolite podświetlenie na całej powierzchni, które jest niezależne od wyświetlanych kolorów. Z kolei wyświetlacze typu OLED działają zupełnie inaczej. Wyposażone są w diody organiczne, które umożliwiają każdemu z milionów punktów na ekranie funkcjonowanie niezależnie. Jasność każdego pojedynczego piksela może być regulowana osobno.

Panele OLED, oprócz oferowania wysokiej jakości obrazu, mają też istotną zaletę: oszczędność energii. Piksele odpowiedzialne za głęboką czerń w ogóle nie są aktywowane, co sprawia, że nie zużywają energii.

Obraz
Miron Nurski

Pamiętacie wspomniane 70 proc. powierzchni ekranu, która świeci się na marne? Gdybyśmy odwrócili kolory i zamienili białe tło na czarne, na ekranie OLED energię pobierałyby tylko wyświetlane elementy, co stanowiłoby mniej niż 1/3 powierzchni wyświetlacza.

W Wirtualnej Polsce zrobiliśmy dokładnie to. Na stronie głównej portalu znajduje się przełącznik, który pozwala aktywować tryb ciemny z czarnym tłem.

Tryb ciemny oznacza realną oszczędność baterii - oto dowód

W poniższym eksperymencie, używając smartfona z 4,5-calowym ekranem OLED i baterią o pojemności 4500 mAh, przygotowano dwie pary zrzutów ekranu strony internetowej. Jedną z białym tłem:

Zrzut ekranu z białym tłem
Zrzut ekranu z białym tłem© Licencjodawca

drugą natomiast z tłem czarnym:

Czarne tło
Czarne tło© Licencjodawca

Każdą z par zrzutów ekranu zamieniojno następnie w pokaz slajdów, który był wyświetlany bez przerwy aż do momentu rozładowania się baterii.

W obu cyklach rozpoczęto z pełnym naładowaniem baterii wynoszącym 100 proc. W czasie testów smartfon nie miał żadnych zewnętrznych aplikacji, działał w trybie samolotowym i miał ustawioną maksymalną jasność ekranu. Dzięki temu była pewność, że różnice w zużyciu energii będą wynikać tylko z kolorystyki wyświetlanych treści, w szczególności koloru tła.

Smartfon rozładował się:

  • po 10 godzinach i 25 minutach w trybie jasnym;
  • po 13 godzinach i 31 minutach w trybie ciemnym.

Te wyniki mówią same za siebie. Po włączeniu trybu ciemnego smartfon działał o 3 godziny i 6 minut dłużej, co stanowi wzrost o 29 proc.

Przypominam, że w obu przypadkach wyświetlane były te same teksty i identyczne zestawy grafik. Wydłużenie czasu pracy o prawie jedną trzecią wynikało jedynie z zamiany koloru tła.

Różnica w wydajności
Różnica w wydajności© Licencjodawca

Tryb ciemny to korzyść dla środowiska

Wolniejsze rozładowywanie się baterii oznacza, że telefon trzeba ładować rzadziej. Rzadsze ładowanie oznacza mniejsze zużycie energii, co z kolei prowadzi do redukcji spalania węgla. Według danych Agencji Rynku Energii, w Polsce w 2020 r. aż 70 proc. energii elektrycznej pochodziło z węgla.

Szacuje się, że ekrany OLED będą na wyposażeniu nawet 75 proc. smartfonów wprowadzonych na rynek.

Jeden smartfon nie zmieni świata, ale codziennie miliony Polaków odwiedza Wirtualną Polskę za pośrednictwem swoich urządzeń mobilnych. Stanowią oni zdecydowaną większość czytelników portalu.

W komputerach energooszczędne zalety trybu ciemnego są mniejsze z powodu niższej popularności matryc OLED, lecz nie są one zupełnie nieistotne. Ciemne tła są przyjemniejsze dla oczu, co pozwala na korzystanie z laptopa przy słabszym oświetleniu w nocy.

Tryb ciemny używany przez dużą liczbę użytkowników smartfonów może więc rzeczywiście przyczynić się do znacznych oszczędności energii.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.