Trzy rzeczy, które należy zrobić po instalacji Google Chrome

Na rynku przeglądarek internetowych jest spora konkurencja. W chwili obecnej trwa woja optymalizacyjna, której celem jest przebicie konkurenta pod względem szybkości renderowania stron, java oraz innych elementów związanych z przeglądaniem witryn internetowych.

chrome
chrome
Kamil Ciuksa

Na rynku przeglądarek internetowych jest spora konkurencja. W chwili obecnej trwa woja optymalizacyjna, której celem jest przebicie konkurenta pod względem szybkości renderowania stron, java oraz innych elementów związanych z przeglądaniem witryn internetowych.

Google Chrome, szybka, intuicyjna przeglądarka i chociaż zawzięcie promowana przez giganta Google, nie zyskała jeszcze znaczącego miejsca na rynku przeglądarek. Mimo, że przeglądarka Google Chrome jest radykalna pod wieloma względami, nadal posiada kilka dosyć irytujących funkcji, które należałoby wyłączyć po jej instalacji.

google-chrome-logo
google-chrome-logo
  1. Identyfikacja użytkownika po ID.

Do każdej instalacji Google Chrome, automatycznie dodawany jest unikalny numer ID, który może posłużyć w przyszłości do namierzenia danego użytkownika. Twoim pierwszym zadaniem zaraz po instalacji jest usunięcie wspomnianego wcześniej ID. Dzięki aplikacji UnChrome, stworzonej przez firmę Abelssoft możliwe jest usunięcie ID w bardzo szybki i prosty sposób.

unchrome
unchrome

Aby usunąć ID wystarczy ściągnąć aplikację, która znajduje się tutaj, uruchomić i kliknąć w "Remove Unique ID now". Przed usunięciem ID należy sprawdzić czy przypadkiem przeglądarka Google Chrome nie jest uruchomiona, jeżeli jest należy ją zamknąć i postępować zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami.

  1. Wyłącz Auto Sugestie.

Google Chrome standardowo posiada załączoną opcję auto-sugestii, która widoczna jest w pasku adresu. Po wpisaniu kilku pierwszych liter, przeglądarka automatycznie sprawdza co zostało wpisane i sugeruje odpowiednie witryny, frazy w google oraz wyszukuje odpowiednie wyrazy w ostatnio przeglądanych stronach. Jeżeli zależy Ci na bezpiecznym surfowaniu oraz irytuje Cię ta funkcja, możesz ją wyłączyć w opcjach przeglądarki.

googlechromeopcja
googlechromeopcja

Aby wyłączyć tą funkcję należy otworzyć menu Ustawień Google Chrome > Opcje > karta dla zaawansowanych > odznaczyć "ptaszek: przy funkcji "Użyj usługi podpowiedzi, aby umożliwić uzupełnianie wyszukiwań i adresów URL wpisywanych w pasku adresu".

  1. Wyłącz proces GoogleUpdate.exe.

Ostatnią funkcją jaką można wyłączyć w Google Chrome jest usługa aktualizacyjna Google Update. Po zainstalowaniu przeglądarki Google Chrome, bez naszej wiedzy instalowana jest również usługa GoogleUpdate.exe. Usługa automatycznie, bez naszej wiedzy sprawdza dostępne najnowsze aktualizacje przeglądarki i jeżeli zajdzie potrzeba zainstaluje je sobie w tle bez naszej ingerencji. W pomocy google dotyczącej GoogleUpdate.exe czytamy :

"...GoogleUpdate.exe to element oprogramowania działający jako meta-instalator i automatyczny aktualizator w wielu możliwych do pobrania aplikacjach Google, takich jak Google Chrome. Dba on o to, aby programy były zaktualizowane o najnowsze funkcje. Co ważniejsze, GoogleUpdate umożliwia szybszą aktualizację aplikacji Google w przypadku wykrycia luk w zabezpieczeniach."

disablegoogleupate
disablegoogleupate

Proces aktualizacyjny GoogleUpdate nie zużywa ogromnych zasobów, jednak jeżeli zależy Ci na każdym KB i również irytująca wydaje Ci się funkcja która automatycznie korzysta z twojego łącza bez twojej wiedzy, możesz ją wyłączyć na kilka różnych sposobów.

Obraz

Uwaga! Jeżeli wyłączysz lub całkowicie usuniesz ten proces, wbudowany Google Chrome autoaktualizator przestanie działać. Będziesz zmuszony do ręcznego ściągania i instalowania nowych wersji aplikacji Google.

Najprostszym sposobem wydaje się usunięcie GoogleUpdate.exe z autostartu poprzez Msconfig. Jednak nawet po odznaczeniu ptaszka w msconfigu w zakładce Uruchamianie i po ponownym uruchomieniu komputera, proces GoogleUpdate nadal jest widoczny w menadżerze zadań. Jedną z metod jest utworzenie odpowiedniej reguły w naszym Firewallu która zablokuje dostęp do internetu dla tej aplikacje. Druga metoda całkowicie usunie proces oraz mini aplikację odpowiedzialną za auto-update. Pierwszym etapem całkowitego usunięcia GoogleUpdate.exe jest wyłączenie aplikacji z autostartu, poprzez wspominany wcześniej msconfig.

Klikamy w menu start > uruchom > wpisujemy msconfig > przechodzimy do zakładki uruchamianie> odznaczamy GoogleUpdate. Oczywiście do edycji autostartu można użyć wielu różnych aplikacji np. Autoruns, Startup Delayer lub dokonać ręcznej edycji rejestru systemowego.

Kolejnym etapem jest usunięcie Google Update z zaplanowanych zadań. Otwórz "Zaplanowane zadania" lub "Harmonogram zadań" z Panelu sterowania lub menu Programy. Znajdz "GoogleUpdateTaskUser" i po prostu wyłącz bądź usunąć to zadanie.

XP:

Obraz

Vista:

Obraz

Trzecim, ostatnim etapem jest usunięcie z dysku samej aplikacji "GoogleUpdate.exe". Plik znajduje się w "C:Documents and Settings"twoja nazwa użytkownika w systemie"Local SettingsApplication DataGoogleUpdate" - dla angielskiego wersji systemu oraz "C:Documents and Settings”twoja nazwa użytkownika w systemie”Ustawienia lokalneDane aplikacjiGoogle - dla polskiej. Przed usunięciem upewnij się czy czasami proces "GoogleUpdate.exe" nie znajduje się jeszcze w menadżerze zadań, jeżeli jest wyłącz proces i dopiero wtedy usuń plik.

Jeżeli nie popełniłeś żadnego błędu podczas etapów usuwania aktualizatora Google, proces GoogleUpdate.exe nie powinien się automatycznie ładować podczas uruchamiana systemu.

Możliwe jest również ściągnięcie Google Chrome z instalatorem offline tzw. "standalone installer" (bez modułu GoogleUpdate), który dostępny jest tutaj.

W sieci dostępna jest również wersja portable Google Chrome. Mam nadzieję, że ten mini poradnik okaże się pomocny.

Źródło: Winsoftnews.com, Askvg.com

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.