Turbinowy agregat prądotwórczy Fusionflight ARC. Idealny sprzęt na blackouty

Firma Fusionflight, znana do tej pory z budowy dronów JetQuad, zaproponowała nowy sprzęt. Jest nim nietypowe źródło prądu, łączące wysoką wydajność z niewielkimi rozmiarami i masą. Agregat Fusionfight ARC wydaje się idealnym rozwiązaniem problemu blackoutów.

Agregat prądotwórczy Fusionflight ARC
Agregat prądotwórczy Fusionflight ARC
Źródło zdjęć: © Fusionflight
Łukasz Michalik

24.07.2022 | aktual.: 24.07.2022 15:09

Susze i wynikający z nich niski poziom wód w rzekach mogą sprawić, że część polskich elektrowni nie będzie mogła produkować prądu. Problemem jest także nieprzemyślany rozwój instalacji fotowoltaicznych, skutkujący ich czasowym odłączaniem od sieci w czasie, kiedy – z uwagi na dobre nasłonecznienie – produkują najwięcej prądu, o czym w niedawnym artykule pisał Karol Kołtowski.

W takim kontekście przerwy w dostawie zasilania wydają się w nieodległej przyszłości bardzo prawdopodobne. Jak sobie z nimi radzić? Jednym z ciekawszych rozwiązań jest agregat turbinowy Fusionfligh ARC.

Agregat prądotwórczy Fusionflight ARC
Agregat prądotwórczy Fusionflight ARC© Fusionflight

Zasilanie dla całego domu

Producent reklamuje ten sprzęt jako najmniejszy agregat na świecie, co wydaje się pewnym nadużyciem. Mimo tego Fusionfligh ARC może pochwalić się całkiem niewielkimi rozmiarami – to "skrzynka" o bokach 52, 27 i 17 cm, i niską masą, sięgająca 9 kg. Niestety producent nie podaje na razie ceny agregatu ani zużycia paliwa.

Zdaniem twórców, ten niewielki sprzęt jest w stanie w razie czego zasilić całe gospodarstwo domowe, zapewniając 8 kW mocy. W przypadku większego zapotrzebowania możliwe jest połączenie kilku agregatów. Agregat nie jest wybredny, jeśli chodzi o paliwo – można zasilić go z zewnętrznego zbiornika ropą naftową, naftą, albo paliwem lotniczym.

Dźwięk rozkręconej turbiny

Na komfort korzystania czy w ogóle możliwość używania tego urządzenia rzutuje jednak jego istotna wada – generowany hałas, sięgający 116 decybeli. Agregat jest głośny, a dźwięk rozkręconej nawet do 130 tys. obrotów na minutę turbiny wydaje się bardzo drażniący. Trudno wyobrazić sobie taki sprzęt pracujący pod oknem domu, w którym toczy się normalne życie czy nawet na kempingu.

Z drugiej strony – jako awaryjne, uruchamiane w nadzwyczajnych sytuacjach źródło prądu – Fusionfligh ARC wydaje się interesującym rozwiązaniem, łączącym niewielkie gabaryty i masę sprzętu z jego wysoką wydajnością.

Łukasz Michalik, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.