Fotowoltaika a blackout. Czy instalacja działa w czasie awarii?

Blackout to czasowe wyłączenia prądu. Czy fotowoltaika jest w stanie uchronić nas przed problemami związanymi z brakiem zasilania? Jak funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna podczas przerwy w dostawach prądu.

Montaż instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji fotowoltaicznej
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

Fotowoltaika to kosztowna inwestycja. Niektórzy sprzedawcy reklamują instalacje fotowoltaiczne jako źródło własnego prądu. Ile prawdy tkwi w tym zdaniu? Czy instalacja fotowoltaiczna ocali nas, gdy blackout stanie się faktem i pojawi się konieczność przeżycia kilku godzin lub dni bez prądu z sieci?

Polska na razie może spać spokojnie. W najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się wyłączeń prądu, w związku z czym władze nie mówią o blackoucie. Nieco inaczej ma się sprawa na Zachodzie. Austria i Niemcy zaczynają już przygotowywać obywateli do wizji konieczności funkcjonowania bez prądu. Niektórzy z pewnością zastanawiają się, czy fotowoltaika może być w takiej sytuacji zbawieniem.

Znaczna część instalacji fotowoltaicznych, które są montowane w Polsce, to instalacje on-grid. Ich głównymi elementami są moduły fotowoltaiczne produkujące prąd stały (DC), oraz falownik, który zmienia go na prąd zmienny (AC), czyli taki, jaki jest dostępny w gniazdkach.

Część produkowanego przez instalacje on-grid prądu jest zużywana na bieżąco, a ewentualne nadwyżki oddawane są do sieci przesyłowej. "Sercem" całego systemu jest falownik, który do prawidłowego działania potrzebuje zasilania ze strony AC. W przypadku zaniku napięcia zmiennego falownik przestaje pracować - ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które mogłyby prowadzić prace na sieci przesyłowej w trakcie wyłączenia.

Fotowoltaika a awaria prądu

Fotowoltaika może uratować przed brakiem zasilania, ale potrzebny jest inny tym instalacji. Chodzi tu o instalację wyspową, nazywaną też off-grid. Przy takim rozwiązaniu nie ma połączenia między przydomową elektrownią słoneczną a siecią energetyczną. Instalacja taka stanowi całkowicie wyodrębniony i niezależny energetycznie byt.

Problem polega jednak głównie na jej cenie. Wymaga ona akumulatorów (magazynów energii), które są zwyczajnie drogie. Z tego względu prawie nikt nie inwestuje w tego typu rozwiązanie. Jeśli jednak ktoś posiada instalację off-grid, będzie mógł spokojnie spać, odgrzewać makaron w kuchence mikrofalowej, słuchać radia lub ładować swój elektryczny samochód. Nawet podczas blackoutu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
newsfotowoltaikaenergetyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (110)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.