TVP udostępni swoje archiwa w Sieci. Za darmo!

W zeszłym tygodniu Narodowy Instytut Audiowizualny i Telewizja Polska podpisały umowę o cyfryzacji zasobów archiwum TVP. Co ciekawe, materiały mają być dostępne w Internecie bez opłat.

Podpisanie umowy o cyfryzacji archiwów (fot. Centrum prasowe TVP)
Podpisanie umowy o cyfryzacji archiwów (fot. Centrum prasowe TVP)
Marcin Honkisz

06.02.2012 09:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W zeszłym tygodniu Narodowy Instytut Audiowizualny i Telewizja Polska podpisały umowę o cyfryzacji zasobów archiwum TVP. Co ciekawe, materiały mają być dostępne w Internecie bez opłat.

Wiadomo, że proces obróbki cyfrowej materiałów analogowych jest trudny i bardzo czasochłonny. Trudno więc uwierzyć, by Telewizja Polska robiła coś charytatywnie. Jednak według zapewnień właśnie tak ma być – cyfryzacja zasobów możliwa jest dzięki wieloletniemu projektowi w ramach przedsięwzięcia Kultura+. Jednostką odpowiedzialną za całość jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA).

W ciągu najbliższych lat w Sieci ma się pojawić pokaźny zbiór spektakli Teatru Telewizji, filmów fabularnych i animowanych, dokumentów i audycji edukacyjnych. Podczas podpisywania umowy dotyczącej cyfryzacji prezes TVP Juliusz Braun mówił:

Te materiały, dostępne powszechnie i bezpłatnie, mogą być także elementem promocji Polski w świecie. Stanie się tak, jeśli zostaną przełożone na język cyfrowy.

Najbliższy termin, w jakim mają się pojawić pierwsze darmowe materiały, to lato 2012 roku. Wtedy na stronie internetowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego, nazywanej Ninateką, ma zostać umieszczony pierwszy pakiet 111 materiałów filmowych podzielonych na grupy tematyczne. Wiadomo na pewno, że znajdą się wśród nich: dokumenty Andrzeja Fidyka i Bartka Konopki, spektakle teatralne w reżyserii Gustawa Holoubka, Krzysztofa Warlikowskiego, Andrzeja Seweryna i Krystyny Jandy. Udostępnione zostanie także nagranie XV Konkursu Chopinowskiego, w którym wygrał Rafał Blechacz.

Pełny katalog materiałów zostanie ogłoszony po ostatecznym porozumieniu się Telewizji Polskiej z właścicielami praw autorskich dzieł. Wiadomo, że właśnie problem własności intelektualnej jest największą przeszkodą w umieszczaniu zdigitalizowanych treści w Sieci. Wszystkie koszty związane z projektem ponosi NInA. Wstępnie umowa zakłada współpracę trwającą 4 lata, jednak strony nie wykluczają przedłużenia jej na kolejne lata.

Co ciekawe, obecnie na stronie Ninateki znajduje się już kilkaset materiałów wideo ze zbiorów TVP. Jednak dostęp do nich wymaga wykupienia abonamentu lub wniesienia opłaty za każdy film z osobna. Dostęp darmowy przewidziany jest tylko dla uczniów i nauczycieli. Być może wkrótce ten stan rzeczy ulegnie zmianie.

Jak stwierdził dyrektor NInA Michał Merczyński: „Powszechny dostęp do archiwów jest przyszłością polskiej kultury”. Pozostaje więc czekać i liczyć na to, że w końcu TVP dotrzyma jakiejkolwiek obietnicy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.