Twoja pralka może być... suszarką. Jak "uruchomić" tę funkcję?
Bywa, że potrzebujesz konkretnego ubrania, które właśnie wyprałeś, ale po wyjęciu z pralki jest jeszcze mokre. Co robić w takiej sytuacji, zwłaszcza latem, gdy użycie grzejnika nie wchodzi w grę? Może cię zdziwić, że zwykła pralka może też pełnić funkcję... suszarki. Oto sposób, jak wysuszyć ubrania w pralce.
20.06.2024 | aktual.: 20.06.2024 11:43
Zastanawiasz się, jak wysuszyć pranie w deszczowe dni, gdy wilgotność powietrza jest wysoka? Nawet latem, burze, opady deszczu czy silny wiatr mogą uniemożliwić suszenie prania na dworze. W takich przypadkach zwykła pralka może stać się twoją szybką suszarką!
Jak wysuszyć ubranie w pralce?
Jeśli chcesz szybciej wysuszyć pranie, wystarczy że wrzucisz mokre ubrania z powrotem do pralki i dołożysz duży, suchy i czysty ręcznik łazienkowy. Ważne, żeby ręcznik nie był zmechacony i dobrze chłonął wodę.
Następnie włącz pralkę na cykl wirowania — najlepiej na najwyższych możliwych obrotach. Po zakończeniu cyklu zauważysz, że ręcznik wchłonął znaczną ilość wody z ubrań. Teraz potrzebujesz już tylko krótkiego czasu, by je całkowicie wysuszyć. Zazwyczaj wystarczy moment na wieszaku i ewentualne podsuszenie suszarką do włosów. Co istotne, skuteczność całej metody zależy od chłonności ręcznika, którego użyjesz. Ważne też, by był większy od mokrego ubrania.
Jak wieszać ubrania na suszarce, by wyschły szybciej?
Korzystając z tradycyjnych metod suszenia ubrań, możesz też zastosować kilka zasad, które przyspieszą ten proces:
- Przed powieszeniem ubrań na suszarce starannie je strzepnij i rozprostuj, co umożliwi szybsze odparowanie wody z tkaniny.
- Zachowaj odpowiednie odstępy między ubraniami, im większa przestrzeń, tym lepsza cyrkulacja powietrza i szybsze schnięcie.
- Stosuj minimalizowanie zagnieceń — np., wieszając koszulę bokiem wzdłuż szwu bocznego.
- Rozsuwaj wszystkie zamki i suwaki, a kieszenie wyciągaj na zewnątrz, żeby powietrze mogło swobodnie krążyć wewnątrz ubrań.
- Nie susz razem ciężkich i lekkich ubrań, bo te pierwsze mogą zatrzymywać wilgoć, co opóźni schnięcie tych drugich.