U myszy już działa. Czy pomoże także ludziom?

Badaczom z Uniwersytetu Cornella udało się opracować nową protezę siatkówki. Wszczepiona ślepej myszy, umożliwiła jej wyraźnie "zobaczyć" obraz twarzy dziecka.

U myszy już działa. Czy pomoże także ludziom?
Piotr Jamrogiewicz

Badaczom z Uniwersytetu Cornella udało się opracować nową protezę siatkówki. Wszczepiona ślepej myszy, umożliwiła jej wyraźnie "zobaczyć" obraz twarzy dziecka.

Siatkówka działa jak "łącznik" pomiędzy okiem a mózgiem. W zdrowym oku fotoreceptory (znajdujące się na siatkówce) przetwarzają obraz, który widzimy, na skomplikowany kod i wysyłają go do mózgu.

Jeżeli naprawdę chcesz przywrócić komuś normalne widzenie, konieczne jest poznanie kodu siatkówki. Kiedy to osiągniesz, nic nie powinno już stanąć na przeszkodzie.

Tak swoje badania motywuje Sheila Nirenberg, naukowiec odpowiedzialna za projekt.

Dotychczasowe protezy (np. implanty siatkówek) tymczasowo przywracające widzenie działały w o wiele bardziej uproszczony sposób. "Dekodowały" jedynie uproszczone wersje obrazu, umożliwiając - owszem - odzyskanie wzroku, jednak wszystko było rozmazane.

wyraźna twarz dziecka
wyraźna twarz dziecka

Amerykańskim naukowcom udało się odtworzyć bardziej "naturalną" wersję kodu. Osiągnęli to, mierząc aktywność komórek w siatkówce. Eksperymenty na myszy, której pokazywali wspomnianą twarz dziecka, można uznać za sukces, ponieważ obraz rzeczywiście jest o wiele bardziej wyraźny.

Następnym krokiem mają być testy na ludziach. Jeżeli i te zakończą sie pozotywnie, miliony ludzi będą miały szansę na nowo (albo po raz pierwszy) ujrzeć piękno naszego świata.

Źródło: Science News

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.