Uczeni będę produkować ludzką krew z ryżu

Mówiąc konkretniej: z genetycznie modyfikowanego ryżu mają zamiar pozyskać ludzką albuminę osocza, czyli jeden z najważniejszych składników ludzkiej krwi.

Uczeni będę produkować ludzką krew z ryżu
Marek Maruszczak

Mówiąc konkretniej: z genetycznie modyfikowanego ryżu mają zamiar pozyskać ludzką albuminę osocza, czyli jeden z najważniejszych składników ludzkiej krwi.

Krew można podzielić na 3 główne składniki – płytki krwi, czerwone krwinki i plazmę krwi. Plazma natomiast, to w większości białko nazywane ludzką albuminą osocza.

Uczonym przeprowadzającym eksperymenty z ryżem udało się wykorzystać pozyskaną z niego albuminę do wyleczenia szczurów z marskością wątroby. Cała sztuczka polega na umieszczeniu ludzkich genów w DNA ryżu. Wcześnie próbowano tego z innymi roślinami, ale jak dotąd bez skutku.

Dlaczego to taka dobra wiadomość? Do tej pory ludzka albumina osocza była pozyskiwana od dawców. Oznacza to, że zawsze było jej za mało i istniało ryzyko pobrania zakażonej próbki. Uprawianie albuminy umożliwi zrezygnowania z drogich akcji promocyjnych oraz badań niezbędnych do wykluczenia chorych dawców.

Obawy budzi możliwość krzyżowania się genetycznie modyfikowanego ryżu ze zwykłymi uprawami, ale naukowcy uspokajają, że jest to bardzo mało prawdopodobne. Swoją drogą nawet gdyby doszło do krzyżowania się odmian, to ciekawe jak dieta, w której skład wchodziłby genetycznie zmodyfikowany ryż wpłynęłaby na ludzki organizm?

Źródło: GeekologieGizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.