Uczeni skrzyżowali człowieka z meduzą, aby stworzyć żywy laser

Brzmi niewiarygodnie, ale naukowcy rzeczywiście połączyli ze sobą komórki człowieka i meduzy, aby zrobić biolaser. I wiecie co? Naprawdę im się udało!

Uczeni skrzyżowali człowieka z meduzą, aby stworzyć żywy laser
Marek Maruszczak

Brzmi niewiarygodnie, ale naukowcy rzeczywiście połączyli ze sobą komórki człowieka i meduzy, aby zrobić biolaser. I wiecie co? Naprawdę im się udało!

Aby zrobić laser, potrzebne są źródło światła i struktura, która skupi je do postaci skondensowanego promienia. Ze stworzeniem źródła poradzono sobie, umieszczając geny świecącej meduzy w komórkach ludzkich nerek. Tak zmodyfikowane komórki umieszczono pomiędzy dwoma lustrami, z których każde było jedynie nieco większe od samej komórki.

Dzięki temu uzyskano widoczny dla ludzkiego oka, zielony promień. Pod mikroskopem laser wygląda tak:

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/06/ludzkilaser.jpg)

Dziwny wygląd laserowego punktu wynika z nieregularnej budowy komórki.

Na razie zmodyfikowane genetycznie komórki mogą znaleźć zastosowanie w medycynie. Uczeni z Harvard Medical School i Massachusetts General Hospital w Bostonie pracują również nad umieszczeniem luster w samej komórce i zasilaniem źródła światła za pomocą wszczepianych w ludzkie ciało światłowodów.

Same komórki dobrze zniosły ingerencję naukowców, co nastraja pozytywnie przed kolejnymi genetycznymi modyfikacjami. Być może kiedyś naprawdę doczekamy się ludzi strzelających laserami z oczu.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.