Uczeni twierdzą, że granie poprawia wzrok!
Kanadyjskie badania naukowe obaliły właśnie kolejny mit, a przynajmniej włożyły w ręce graczy bardzo silny argument. Shootery mogą poprawiać wzrok. Co będzie następne? Wódka i papierosy?
20.02.2012 19:00
Kanadyjskie badania naukowe obaliły właśnie kolejny mit, a przynajmniej włożyły w ręce graczy bardzo silny argument. Shootery mogą poprawiać wzrok. Co będzie następne? Wódka i papierosy?
Najnowsze, tak korzystne dla graczy odkrycie, zawdzięczamy Daphne Maurer z McMaster University w Kanadzie. Należy tutaj zaznaczyć, że badania na razie nie obejmowały graczy jako ogółu, ale grupę ludzi cierpiących na zaćmę. Do eksperymentu wybrano 6 osób cierpiących na to zaburzenie wzroku i kazano im spędzić przy Medal of Honor 40 godzin w ciągu tygodnia.
Po zakończeniu doświadczenia u 5 spośród 6 badanych wykazano zauważalną poprawę wzroku. Częściej i łatwiej rozpoznawali twarze oraz szybciej reagowali na wydarzenia i obiekty pokazujące się na ekranie.
W jaki sposób gra komputerowa była w stanie pomóc chorym na zaćmę? Uczeni uważają, że nawet u dorosłego człowieka system nerwowy jest stosunkowo plastyczny. Podczas grania w shootery w parze z odczuwanymi emocjami wydzielane są adrenalina i dopamina, które zwiększają aktywność mózgu, w tym obszarów odpowiedzialnych za wzrok. Dzięki temu istnieje szansa na uformowanie się nowych połączeń nerwowych, które poprawią wzrok gracza.
Dobra wiadomość dla wszystkich graczy oraz osób cierpiących na wady wzroku: uczeni uważają, że metoda, która zadziałała w przypadku zaćmy, może wpłynąć na poprawę wzroku przy zaburzeniach widzenia każdego rodzaju. Daphne Maurer wraz ze swoim zespołem badawczym pracuje w tej chwili nad grą przeznaczoną specjalnie do leczenia wzroku. Nie będzie w niej przemocy, ale ma zawierać wszystkie elementy shooterów, które tak dobroczynnie wpływają na ludzki wzrok.
Kanadyjskiej uczonej należą się brawa za to odkrycie i dalsze badania, ale przecież my nie musimy czekać na ich ostateczny efekt. Kiedy następnym razem żona, dziewczyna lub któryś z rodziców będą usiłowali odciągnąć nas od ulubionej strzelaniny, to wiadomo, co możemy im odpowiedzieć.
Źródło: Dvice