Uczeni zamienią kurczaki w dinozaury [wideo]

Wreszcie pojawiła się realna szansa na ziszczenie się moich dziecięcych (i aktualnych) marzeń. Naukowcy opracowali metodę stworzenia dinozaurów bez konieczności wykorzystywania ich oryginalnego DNA.

Uczeni zamienią kurczaki w dinozaury [wideo]
Marek Maruszczak

Wreszcie pojawiła się realna szansa na ziszczenie się moich dziecięcych (i aktualnych) marzeń. Naukowcy opracowali metodę stworzenia dinozaurów bez konieczności wykorzystywania ich oryginalnego DNA.

W maksymalnym uproszczeniu proces tworzenia dinozaurów będzie polegał na złapaniu ich najbliższego żyjącego krewnego - kurczaka - i cofnięciu jego ewolucji o kilkadziesiąt milionów lat. Brzmi nieprawdopodobnie, ale okazuje się, że wcale tak nie jest. Mało tego, uczeni zajmujący się tym przedsięwzięciem mają już na koncie pierwsze sukcesy.

We wczesnych fazach rozwoju ptaki przejawiają bardzo wiele cech charakterystycznych dla swoich sławnych przodków. Przykładowo, ptasie zarodki początkowo mają łapki, a nie skrzydła. Pierwszym krokiem na drodze do wyhodowania współczesnego archeopteryksa było wykorzystanie genetycznej regresji do stworzenia kurczaka z zębami.

Jeżeli temat zainteresował Was w takim stopniu jak mnie (kto nie chciałby zobaczyć żywego dinozaura?), to zapraszam do obejrzenia wystąpienia Jacka Hornera podczas konferencji TED.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.