Udoskonalona proteza złagodzi bóle fantomowe
07.08.2010 08:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niemieccy naukowcy wymyślili prosty, lecz skuteczny system, dzięki któremu bóle fantomowe mogą przestać uprzykrzać życie osobom, którym amputowano np. kończynę.
Niemieccy naukowcy wymyślili prosty, lecz skuteczny system, dzięki któremu bóle fantomowe mogą przestać uprzykrzać życie osobom, którym amputowano np. kończynę.
Bóle fantomowe są przykre, uciążliwe, oporne na leczenie i trwać mogą latami. Przypuszcza się, że utrata części ciała dezorganizuje pracę mózgu, który wciąż wysyła informacje do nieistniejącego już elementu ciała, nie otrzymując odpowiedzi zwrotnej. Jak do tej pory na bóle fantomowe nie wynaleziono skutecznego lekarstwa. Ulgę mogą jedynie przynieść środki przeciwbólowe – co w przypadku długotrwałego zażywania kończy się przyzwyczajeniem, uzależnieniem i okresowym zwiększaniem dawek.
Pomysł niemieckich inżynierów z Uniwersytetu w Jenie opiera się na założeniu, że jeśli do mózgu znów zaczną napływać informacje zwrotne z obszaru, w którym dokonano amputacji, zacznie on prawidłowo pracować. Należy więc doprowadzić do wytworzenia sprzężenia zwrotnego pomiędzy mózgiem a sztuczną kończyną. Udało się tego dokonać, modyfikując działanie sensora ciśnienia umieszczonego w protezie ręki. Do tej pory czujnik ten wykorzystywany był jedynie do regulacji siły uścisku dłoni, w zależności od tego, co posiadacz protezy chciał podnieść lub złapać. W wersji ulepszonej system przekazuje informacje od sztucznej kończyny do kikuta. Stamtąd zaś impuls mknie do mózgu, a ów odbiera sygnał, że z kończyną znów wszystko w porządku.
Rozwiązanie działa na tak prostej zasadzie, że aż dziw bierze, iż do tej pory nikt wcześniej na to nie wpadł. Pozostaje teraz poczekać, czy owo sensoryczne oszustwo rzeczywiście przyniesie ulgę tym, dla których bóle fantomowe są zmorą życia.
Źródło: Machineslikeus