UE tworzy europejską policję internetową

Według bloga The Register Unia Europejska planuje utworzenie Międzynarodowego Centrum Cyberprzestępczości. Instytucja ma działać przy Europejskim Urzędzie Policji i mieć możliwość zarządzania domenami oraz adresami IP cyberprzestępców.

UE tworzy europejską policję internetową
Przemysław Muszyński

Według bloga The Register Unia Europejska planuje utworzenie Międzynarodowego Centrum Cyberprzestępczości. Instytucja ma działać przy Europejskim Urzędzie Policji i mieć możliwość zarządzania domenami oraz adresami IP cyberprzestępców.

Według The Register agencja na pozwolić na wspólne działanie państw członkowskich wymierzone w cyberprzestępców. Głównym narzędziem, jakie ma otrzymać Europol (jak czasem nazywa się Europejski Urząd Policji) ma być możliwość zarządzania domenami i adresami IP.

Metody pracy mają być podobne do tych wykorzystywanych przez Wielką Brytanię. Tamtejszy rząd zwalcza cyberprzestępców między innymi likwidując należące doń domeny. Pomysł stworzenia organizacji narodził się w Radzie Ministrów Unii Europejskiej. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Międzynarodowe Centrum Cyberprzestępczości podejmie pracę.

Z jednej strony: Internet jest miejscem, w którym popełniane jest wiele, często międzynarodowych przestępstw więc paneuropejska organizacja zwalczającej spamerów, skamerów, aukcyjnych oszustów i im podobnych wydaje się dobrym pomysłem. Jednak walka z przestępcami, może stać się prędzej czy później  pretekstem do kontroli reszty użytkowników sieci.

Nie wiadomo też, w jaki sposób nowy organ policyjny ma zarządzać adresami IP. O ile zarządzanie domenami jest mocno scentralizowane, to adresy IP są przyznawane bardzo swobodnie przez tysiące dostawców internetu i nie istnieje ich wspólna baza, która pozwoliłaby je blokować zdalnie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.