Ukraińskie delfiny – zabójcy, czyli jak media szukają sensacji

Kilka dni temu media obwieściły światu straszną nowinę: z bazy w Sewastopolu uciekły uzbrojone delfiny, trenowane na podwodnych zabójców. Wizja inteligentnych, uzbrojonych ssaków przemierzających morską toń jest może atrakcyjna medialnie, jednak ma jedną wadę – jest bzdurą, godną co najwyżej wzmianki w tabloidzie.

Delfin: uzbrojony i niebezpieczny?
Delfin: uzbrojony i niebezpieczny?
Łukasz Michalik

16.03.2013 18:00

Kilka dni temu media obwieściły światu straszną nowinę: z bazy w Sewastopolu uciekły uzbrojone delfiny, trenowane na podwodnych zabójców. Wizja inteligentnych, uzbrojonych ssaków przemierzających morską toń jest może atrakcyjna medialnie, jednak ma jedną wadę – jest bzdurą, godną co najwyżej wzmianki w tabloidzie.

Opowieści o bojowych delfinach mają długa historię. Inteligencja tych wyjątkowych ssaków, w połączeniu ze zdolnością echolokacji i podatnością na tresurę sprawiła, że delfiny wydawały się doskonałymi asystentami płetwonurków, zdolnymi do realizacji wielu zadań niewykonalnych lub uciążliwych dla człowieka.

Jest faktem, ze w latach zimnej wojny zarówno Stany Zjednoczone, jak i  Związek Radziecki, rozpoczęły własne, wojskowe programy szkolenia delfinów i niewykluczone, że rozważano wówczas użycie ich również do atakowania ludzi lub innych, osiągalnych w wodzie celów, a szkolenie obejmowało m.in. dostarczanie w określone miejsca ładunków wybuchowych.

Tym, do czego delfiny świetnie się nadawały i do czego je wykorzystywano był jednak przede wszystkim dozór – pełniły rolę podobną do psów stróżujących, sygnalizując pojawienie się pod wodą jakichś płetwonurków lub nieznanych obiektów.

Wykorzystywano je do tego celu co najmniej od czasów wojny w Wietnamie i podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Wojskowe delfiny stosowano również w czasie pokoju do zabezpieczenia antyterrorystycznego - doskonale sprawdzały się w roli wykrywaczy umieszczonych pod wodą ładunków wybuchowych.

Delfin z kamerą
Delfin z kamerą

Według oficjalnych źródeł nie planuje się jednak wykorzystywania delfinów do atakowania czego- lub kogokolwiek. Dość sensowny komentarz w tej sprawie wygłosił również  m.in. Ed Budzyna, odpowiedzialny w amerykańskiej marynarce za program szkolenia delfinów. Ed odniósł się do pomysłu wyposażenia delfinów w śmiercionośną broń:

[cytat]Nie możesz pozwolić, aby to morski ssak decydował, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.[/cytat]

Czego zatem dotyczą sensacyjne doniesienia z Ukrainy? Wszystko zaczęło się od żartu z fałszywym raportem dotyczącym delfinów. Ktoś potraktował go poważnie, a światowe media (polskie, rzecz jasna, nie zostawały w tyle) zaczęły cytować newsa rosyjskiej agencji  RIA Nowosti, która informowała, że podczas treningu grupy pięciu delfinów trzy odłączyły się i popłynęły w poszukiwaniu partnerek.

Największym problemem miał być jednak nie fakt, że delfiny uciekły, ale że miały być uzbrojone w noże i pistolety. Sensu w tym tyle, co w doniesieniach o uwolnieniu przez huragan Katrina amerykańskich, podwodnych morderców, polujących na nurków za pomocą zatrutych strzałek.

W odpowiedzi na medialną panikę (delfin z pistoletem to przecież gorsze, niż wszystkie części „Szczęk” razem wzięte!) Ministerstwo Obrony Ukrainy oficjalnie zdementowało informacje o ucieczce.  Sensacyjne doniesienia nie po raz pierwszy okazały się żartem.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.