Ultramały domek w Tokio za pół miliona dolarów [wideo]
Kiedy Fuyuhito Moriya kupował 30 metrów kwadratowych ziemi, reklama głosiła, że to miejsce przeznaczone na parking dla samochodu. Tymczasem Moriya wzniósł w tym miejscu... trzypiętrowy dom! Jak to możliwe?
17.11.2010 09:05
Kiedy Fuyuhito Moriya kupował 30 metrów kwadratowych ziemi, reklama głosiła, że to miejsce przeznaczone na parking dla samochodu. Tymczasem Moriya wzniósł w tym miejscu... trzypiętrowy dom! Jak to możliwe?
39-letni Fuyuhito Moriya nie ma żony i zamieszkuje z matką. Dwoje Japończyków mieszka w domku, który staje się coraz bardziej popularny w Japonii - postawiony na tak małej powierzchni, że aż trudno uwierzyć, by coś takiego było możliwe. Ale wystarczy tylko trochę pomysłowości, samozaparcia i... parę lat kryzysu ekonomicznego.
Oczywiście z początku Japończyk także nie wierzył, aby było to możliwe. Ale gdy zaczął badać branżę ultramałych domków, szybko zmienił zdanie. Fuyuhito Moriya powiedział CNN:
Od razu pomyślałem, że jedynym sposobem na zbudowanie tutaj domu jest umieszczenie pokojów w zasadzie jeden na drugim, zamiast, jak to się zazwyczaj robi, obok siebie. Uznałem, że to jest możliwe.
Zbudowanie domku kosztowało sporo, bo pół miliona dolarów, ale teraz Japończyk mieszka we własnym domu - taki o normalnych rozmiarach kosztowałby w Tokio zapewne nieporównywalnie więcej. Oczywiście do wzniesienia takiej budowli potrzeba było mnóstwo pomysłowości.
Okna skierowane na południe są bardzo duże; wpuszczając maksymalną ilość światła, tworzą iluzję przestrzeni. Oczywiście meble zostały sprowadzone do minimum, nie ma rzecz jasna mowy o zagraceniu tego miejsca. Sprzęty kuchenne także są zminiaturyzowane, a umywalka wygląda tak, jakby przecięto ją wpół.
Każdy najmniejszy fragment przestrzeni został wykorzystany, rzeczy upchane są w każdym zakamarku. Spiralne schody, które łączą 3 piętra tego ultramałego domku, są trójkątne, aby nie tracić przestrzeni z uwagi na ich kolisty kształt.
Ponoć wielu mieszkańców Tokio ma podobne podejście jak Moriya - liczy się to, aby mieszkać w stolicy Japonii, we własnym domu, który niekoniecznie musi być wyjątkowo duży i wygodny. Ważniejsze jest miejsce, w którym się znajduje.
Junichi Sugiyama z firmy architektonicznej Side Architects mówi, że już blisko 70% zamówień spływających do niego to zamówienia na podobne projekty ultramałych domków. Czyżby rozwiązanie problemów mieszkaniowych w dużych miastach?
Zapraszam do obejrzenia materiału wideo przygotowanego przez CNN:
Źródło: CNN