Unia Europejska będzie nas inwigilować
Już teraz Unia Europejska wydaje miliony euro na program o nazwie Project Indect. Zakłada on, że w ciągu pięciu lat powstać ma oprogramowanie komputerowe monitorujące zachowania użytkowników w Sieci. Program będzie wyszukiwał wśród internautów objawy zagrożeń, nienormalnych zachowań i aktów przemocy. A to wszystko za pieniądze podatników.
Już teraz Unia Europejska wydaje miliony euro na program o nazwiehref="http://www.indect-project.eu/"> Project Indect. Zakłada on, że w ciągu pięciu lat powstać ma oprogramowanie komputerowe monitorujące zachowania użytkowników w Sieci. Program będzie wyszukiwał wśród internautów objawy zagrożeń, nienormalnych zachowań i aktów przemocy*. *A to wszystko za pieniądze podatników.
Monitorowane i przetwarzane będą informacje dostępne na stronach internetowych, forach i grupach dyskusyjnych, serwerach plików czy sieciach P2P. W prace nad tym oprogramowaniem zaangażowano już między innymi policję z Irlandii Północnej, czy choćby specjalistów z naszego rodzimego MSWiA i dziewięciu innych krajów.
Obrońcy praw człowieka podkreślają, że coraz bardziej wzrasta nadzór nad obywatelami. Co więcej, integracja policji na skalę europejską niesie obawę, że w przyszłości powstaną sytuacje, gdy stróże prawa będą mieli nawzajem dostęp do krajowych systemów zbierania danych o obywatelach, takich jak PESEL czy biometryczne bazy danych.
Specjaliści obawiają się, że Project Indect będzie skutkował olbrzymim naruszeniem prywatności. Dodają także, że profilowanie całych populacji, zamiast poszczególnych podejrzanych, może mieć złowieszcze skutki. Podkreślają, że system ma działać na skalę europejską.
Wystarczy wejść na stronę programu, aby pozbyć się wątpliwości. Sami autorzy piszą, że celem projektu jest stworzenie platformy na potrzeby rejestracji i wymiany danych operacyjnych. System pozyskiwać ma treści multimedialne, przetwarzać informacje i automatycznie wykrywać zagrożenia, rozpoznawać nienormalne zachowania lub przemoc. Nie wiadomo jednak, jakie zachowania zawierać się będą w pojęciu „nienormalne”.
Źródło: Chip.pl • KopalniaWiedzy.pl • Telegraph.co.uk