Unikalny komputer Apple-1 sprzedany na aukcji. Jego cena jest imponująca

Unikalny komputer Apple-1 sprzedany na aukcji. Jego cena jest imponująca

Unikalny komputer Apple-1 sprzedany na aukcji. Jego cena jest imponująca
Źródło zdjęć: © GettyImages/MediaNews Group/Inland Valley Daily Bulletin via Getty Images / Contributor
Karolina Modzelewska
12.11.2021 09:34, aktualizacja: 08.03.2022 13:02

Apple-1, sprzedany na aukcji za kwotę 500 tys. dolarów, to jeden z sześciu modeli tego komputera, który wyprodukowano z drewnianą obudową Koa. Zdobycie urządzenia jest nie lada gratką dla miłośników oryginalnych sprzętów z logiem nadgryzionego jabłka.

Produkcja komputerów Apple-1 ruszyła w latach 70. Firma łącznie wyprodukowała 200 takich modeli, przy czym 175 z nich, jak zaznacza serwis Digital Trends, zostało sprzedanych za 666,66 dolarów (około 2700 złotych według obecnego kursu dolara), a 50 urządzeń kupił Paul Terrell, właściciel ByteShop z Mountain View w Kalifornii. Tylko 6 modeli wyposażono w drewnianą obudowę Koa.

Apple-1 sprzedany za imponującą cenę

Obecnie wartość Apple-1 znacznie wzrosła, a dla wielu miłośników firmy założonej m.in. przez Steve Jobsa, posiadanie tego typu komputera jest spełnieniem marzeń. Świadczy o tym, chociażby ostania aukcja, na której sprzedano Apple-1 z drewnianą obudową Koa za ceną 500 tys. dolarów (ponad 2 mln złotych).

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez dom aukcyjny John Moran Auctioneers, komputer Apple-1 został pierwotnie kupiony przez profesora elektroniki z Chaffey College za nieznaną cenę. Mężczyzna odsprzedał go później swojemu studentowi za 650 dolarów (około 2600 złotych według obecnego kursu dolara).

To nie pierwsza aukcja, na której Apple-1 osiągnął tak wysoką cenę. Serwis Digital Trends przypomina o licytacji z 2014 roku, kiedy płyta główna Apple-1 z klawiaturą i zasilaczem została sprzedana na aukcji za ponad 900 tys. dolarów. Informuje również o innej aukcji komputera Apple-1 z drewnianą obudową Koa, która jeszcze się nie zakończyła, a urządzenie jest wyceniane na 1,5 mln dolarów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)