Unikalny komputer Apple-1 sprzedany na aukcji. Jego cena jest imponująca

Apple-1, sprzedany na aukcji za kwotę 500 tys. dolarów, to jeden z sześciu modeli tego komputera, który wyprodukowano z drewnianą obudową Koa. Zdobycie urządzenia jest nie lada gratką dla miłośników oryginalnych sprzętów z logiem nadgryzionego jabłka.

Unikalny komputer Apple-1 sprzedany na aukcji. Jego cena jest imponująca
Źródło zdjęć: © GettyImages/MediaNews Group/Inland Valley Daily Bulletin via Getty Images / Contributor
Karolina Modzelewska

Produkcja komputerów Apple-1 ruszyła w latach 70. Firma łącznie wyprodukowała 200 takich modeli, przy czym 175 z nich, jak zaznacza serwis Digital Trends, zostało sprzedanych za 666,66 dolarów (około 2700 złotych według obecnego kursu dolara), a 50 urządzeń kupił Paul Terrell, właściciel ByteShop z Mountain View w Kalifornii. Tylko 6 modeli wyposażono w drewnianą obudowę Koa.

Apple-1 sprzedany za imponującą cenę

Obecnie wartość Apple-1 znacznie wzrosła, a dla wielu miłośników firmy założonej m.in. przez Steve Jobsa, posiadanie tego typu komputera jest spełnieniem marzeń. Świadczy o tym, chociażby ostania aukcja, na której sprzedano Apple-1 z drewnianą obudową Koa za ceną 500 tys. dolarów (ponad 2 mln złotych).

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez dom aukcyjny John Moran Auctioneers, komputer Apple-1 został pierwotnie kupiony przez profesora elektroniki z Chaffey College za nieznaną cenę. Mężczyzna odsprzedał go później swojemu studentowi za 650 dolarów (około 2600 złotych według obecnego kursu dolara).

To nie pierwsza aukcja, na której Apple-1 osiągnął tak wysoką cenę. Serwis Digital Trends przypomina o licytacji z 2014 roku, kiedy płyta główna Apple-1 z klawiaturą i zasilaczem została sprzedana na aukcji za ponad 900 tys. dolarów. Informuje również o innej aukcji komputera Apple-1 z drewnianą obudową Koa, która jeszcze się nie zakończyła, a urządzenie jest wyceniane na 1,5 mln dolarów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.