UOKiK skontroluje cyfrowych dystrybutorów gier. Co może to oznaczać dla graczy?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował się wszcząć postępowanie, którego celem jest sprawdzenie, czy nie doszło do naruszeń zasad konkurencji na rynku sprzedaży gier komputerowych. W kręgu zainteresowań urzędu znalazły się takie platformy jak Steam i PS Store.
Ostatnie dni przyniosły wiele dyskusji na temat cen, jakie osiągają w Polsce gry na platformie Steam. Teraz pojawiła się zaś informacja od UOKiK o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego. Może ono doprowadzić do wszczęcia postępowania antymonopolowego. Sprawa ta ma ogromne znaczenie dla przeciętnych graczy, ponieważ to właśnie oni mogą najbardziej odczuć negatywne skutki praktyk ograniczających konkurencję.
Jak UOKiK uzasadnia wszczęcie postępowania wyjaśniającego?
Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, ogłosił wszczęcie postępowania wyjaśniającego, podczas którego będzie badał potencjalne antykonkurencyjne działania ze strony platform, zajmujących się cyfrową dystrybucji gier. Pod lupę zostaną wzięte przede wszystkim platformy takie jak Steam czy sklep PlayStation Store.
W wydanym oświadczeniu prezes UOKiK stwierdził, że rynek cyfrowej dystrybucji gier zmienia sposób, w jaki gracze nabywają swoje gry. Coraz rzadziej mają oni bowiem nabywać fizyczne kopie, preferując raczej zakup wersji cyfrowych przez platformy sprzedażowe online. Zwrócił także uwagę na to, że ze strony dużych firm działających w tej branż mogą występować praktyki, które ograniczają konkurencję. W związku z tym zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i zarządził przeprowadzenie kontroli u trzech przedsiębiorstw. Dodał też, że obecnie trwa analiza materiałów dowodowych, które zostały zgromadzone do tej pory.
Pojawiły się już pierwsze informacje na temat kontroli przeprowadzonych przez UOKiK. Inspektorzy odwiedzili siedzibę jednej z firm należących do grupy Sony oraz dwóch innych przedsiębiorców zajmujących się tworzeniem i wydawaniem gier wideo w Polsce. Nie ujawniono jednak, u jakich konkretnie podmiotów przeprowadzono kontrole.
Jakie mogą być skutki postępowania prowadzonego przez UOKiK?
Proces zbierania dowodów przez UOKiK nadal trwa. Jeśli zgromadzone materiały potwierdzą początkowe podejrzenia urzędu, to zostanie otwarte postępowanie antymonopolowe, które może zakończyć się postawieniem konkretnych zarzutów podejrzanym podmiotom.
UOKiK może nałożyć karę pieniężną wynoszącą do 10% rocznych obrotów przedsiębiorcy, jeśli okaże się, że naruszył on przepisy antymonopolowe. Ponadto menadżerom, którzy przyczynili się do porozumień ograniczających konkurencję, grozi kara finansowa do 2 milionów złotych.