Uratował dane z zepsutego telefonu. Użył części wymontowanych z pralki

Polski majsterkowicz samodzielnie zabrał się za odzyskiwanie danych z poważnie uszkodzonego telefonu. Udało mu się to przy pomocy układu scalonego wyciągniętego z pralki. Swoim sukcesem pochwalił się na YouTube.

Odzyskiwanie danych z zepsutego telefonu
Odzyskiwanie danych z zepsutego telefonu
Źródło zdjęć: © YouTube

Wypadający z rąk telefon to przygoda, którą przeżył niemal każdy jego użytkownik. Telefon, którego po takim upadku już nie uruchomimy może być trumną dla naszych danych. Ich odzyskanie jest jednak możliwe i nie musi być drogie. Jeden sprytny majsterkowicz z Polski ograniczył koszty, odzyskując dane samodzielnie i używając części wymontowanych z pralki.

Przygotowanie pamięci uszkodzonego telefonu do odzyskania danych

Pierwszym wyzwaniem było dostanie się do pamięci znajdującej się w strzaskanym urządzeniu. W tym celu należało rozmontować resztki telefonu i "wylutować" z niego pamięć. W tej kwestii nieodzowne było użycie strumienia gorącego powietrza. Wymontowana karta NAND została następnie ostudzona oraz oczyszczona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tech Winter Challenge: Test terenowy Tefal Cook4Me

Karty NAND odczytuje się podobnie do kart SD, ale mając już podobne doświadczenia na koncie, majsterkowicz potwierdza, że nie jest to sposób skuteczny. Jego mikrokontroler z pamięcią NAND nie współpracował prawidłowo z eksploratorem plików systemu Windows. Efektywną ścieżką było pobieranie danych z pamięci uszkodzonego telefonu na kartę SD, a następnie przesłanie do komputera.

Pamięć wydobyta z urządzenia mobilnego została przylutowana do kontrolera z padami, gniazdem USB, stabilizatorem i wyprowadzeniem zasilania.

Kontroler z zamontowaną pamięcią uszkodzonego urządzenia.
Kontroler z zamontowaną pamięcią uszkodzonego urządzenia.© YouTube

Taka konstrukcja została następnie połączona z płytką rozwojową wyposażoną w mikrokontroler.

Płytka z układem scalonym pralki
Płytka z układem scalonym pralki© YouTube

W tym przypadku była to samoróbka stworzona na bazie układu scalonego wymontowanego ze starej pralki.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu

Wszystko nie miałoby też sensu bez odpowiedniego oprogramowania. Majsterkowicz w tym celu wykorzystał własny program do odzysku danych, którym dzieli się w opisie nagrania.

Odzysk danych z martwego telefonu. Jak odczytać pamięć?

Prezentacja uwzględnia też typowe problemy z jakimi należy się liczyć podczas odczytu pamięci z urządzeń mobilnych. Jeśli jest sprawna po wymontowaniu z uszkodzonego telefonu lub tabletu, to wyzwaniem pozostaje ustalenie odpowiedniego dla niej układu wyprowadzeń. Odzyskiwanie danych oznacza też intensywną eksploatację pamięci i może się ona zużyć.

Ogromną przeszkodą jest też fakt, że dane, o które najczęściej walczymy to dane użytkownika. Tymczasem w pierwszej kolejności odzyskamy dane systemowe, a nasze zdjęcia lub istotne dokumenty pozostają zaszyfrowane.

Profesjonalne odzyskiwanie danych z uszkodzonych telefonów

Profesjonalne odzyskiwanie danych z telefonów i tabletów może wyglądać podobnie, ale jest wykonywane w laboratoriach informatycznych. Specjaliści korzystają tam ze sterylnych stanowisk montażowych i ułatwiają sobie życie bardziej zaawansowanym oprogramowaniem.

Tam też jest miejsce na metody prób i błędów, ale oddając telefon w takie miejsce, jesteśmy uprzedzeni o szansach na powodzenie odzyskiwania. Jeśli odszyfrowanie danych będzie konieczne, specjaliści są w stanie ocenić swoje możliwości na podstawie modelu i stanu telefonu. Taki proces w przypadku prywatnych danych rzadko jest jednak opłacalny. Jego koszty pozostają bowiem wysokie bez względu na skuteczność.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Gadżetomanii

układy scaloneoprogramowanienews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.