Masz taką pralkę w domu? Firma wydała ważny komunikat
Sekurak, serwis piszący m.in. o cyberbezpieczeństwie zwrócił uwagę na oświadczenie firmy Samsung dotyczące niektórych modeli pralek. Wynika z niego, że część urządzeń ładowanych od góry, które były sprzedawane wyłącznie w USA, zagrożona jest przegrzaniem, topnieniem elementów, a nawet pożarem. Wyjaśniamy, o jakie modele chodzi.
14.01.2023 | aktual.: 24.01.2023 15:49
Na samym wstępie należy zaznaczyć, że problem dotyczy wyłącznie urządzeń sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych między czerwcem 2021 r. a grudniem 2022 r. Listę modeli pralek ładowanych od góry narażonych na ryzyko pojawienia się dymu, topnienia elementów, przegrzania, a ostatecznie nawet i pożaru znajdziecie tutaj. Pomimo tego, że jest to problem dotyczący wyłącznie rynku amerykańskiego, warto wiedzieć, że takie zagrożenie istnieje i co je wywołało.
Pralki potrzebują aktualizacji oprogramowania
Jak wynika z informacji opublikowanych przez Samsung Electronics America Inc. (SEA) problem miał swoje źródło w przegrzewającym się panelu sterowania. Firma razem z amerykańską Komisją ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC) opracowała jednak rozwiązanie, które może mu zaradzić. Jest nim bezpłatna aktualizacja oprogramowania, dostępna do pobrania przez użytkowników za pomocą wbudowanego w pralce WiFi lub tzw. dongla, czyli klucza sprzętowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Firma wyjaśnia, że w przypadku pralek ze wbudowanym WiFi, podłączonych do zasilania i połączonych z Internetem, dojdzie do automatycznego pobrania oprogramowania do bezprzewodowej naprawy za pośrednictwem aplikacji SmartThings. Klienci, którzy nie podłączyli swojej pralki wyposażonej w Wi-Fi do Internetu, powinni na oficjalnej stronie Samsunga znaleźć instrukcje, w jaki sposób tego dokonać i zaktualizować oprogramowanie używając aplikacji SmartThings.
Jeśli chodzi o klientów korzystających ze starszych modeli pralek bez wbudowanego WiFi, Samsung sugeruje natychmiastowe zaprzestanie korzystania z pralki oraz bezpośredni kontakt z firmą, która zapewni bezpłatny klucz sprzętowy, umożliwiający podłączenie, pobranie i zainstalowanie aktualizacji oprogramowania. Opisana sytuacja pokazuje, że czasami warto sprawdzić, z jakiej wersji systemu obecnie korzystamy i czy producent używanych przez nas urządzeń nie zaleca jego niezwłocznej aktualizacji.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii