USA i Izrael obmyślają nowy pancerz dla czołgów [wideo]

USA i Izrael obmyślają nowy pancerz dla czołgów [wideo]

Fot. Flickr.com/DVIDSHUB/lic. CC
Fot. Flickr.com/DVIDSHUB/lic. CC
Grzegorz Nowak
08.06.2011 11:51

Nawet najgrubszy pancerz nie jest w stanie uchronić czołgu przed rakietami i innymi eksplodującymi pociskami. Istnieją jednak znacznie bardziej skuteczne sposoby na ochronę przed takimi zagrożeniami. Jakie technologie już niedługo pojawią się na polach bitew?

Nawet najgrubszy pancerz nie jest w stanie uchronić czołgu przed rakietami i innymi eksplodującymi pociskami. Istnieją jednak znacznie bardziej skuteczne sposoby na ochronę przed takimi zagrożeniami. Jakie technologie już niedługo pojawią się na polach bitew?

Znacznie bardziej efektywnym sposobem jest tzw. system obrony aktywnej (ang. APS - Active Protection Systems). Zamiast projektować coraz wytrzymalsze powłoki pancerza, wystarczy po prostu nie dopuścić do tego, żeby pocisk trafił pojazd. Takie systemy umożliwiają zniszczenie pocisku, zanim ten dosięgnie celu, i z powodzeniem mogą uchronić przed ostrzałem z RPG albo granatnika.

Systemy obrony aktywnej korzystają z zestawu czujników, które monitorują otoczenie pojazdu w poszukiwaniu zagrożeń. Jeśli wykryty zostanie nadlatujący pocisk, APS obliczy jego trajektorię i sprawdzi, czy jest możliwość trafienia. Jeśli istnieje takie zagrożenie, system odpala własne pociski, które neutralizują te nadlatujące.

Pionierami w tej dziedzinie są Izraelczycy, którzy już teraz używają tych systemów na polu bitwy. Od roku mają APS Trophy, który chroni przed większością używanych obecnie pocisków i może zneutralizować nawet kilka jednocześnie. System jest skuteczny bez względu na ukształtowanie terenu, pogodę czy odległość od zagrożenia. W Izraelu też po raz pierwszy wykorzystano ten system na polu bitwy - w marcu tego roku na granicy ze Strefą Gazy zaatakowany został czołg Merkawa MK IV i system Trophy skutecznie obronił pojazd przed atakiem rakietowym.

Nic dziwnego, że Amerykanie również pokładają spore nadzieje w tej metodzie obrony czołgów i pojazdów opancerzonych. System Crosshairs używa radaru i mikrofonów pojazdu do namierzenia nadlatującego pocisku, a podłączony do pokładowych systemów obronnych (takich jak CROWS), pozwala niemal natychmiast odpowiedzieć ogniem w stronę wroga.

Z kolei Iron Curtain to projekt finansowany przez DARPA. Składa się z szeregu flar ułożonych na dachu pojazdu oraz systemu wykrywającego nadlatujące pociski. Gdy zagrożenie się zbliża, system ustala którą flarę wystrzelić i w ten sposób umożliwia uniknięcie niebezpiecznego trafienia.

Taka obrona antyrakietowa przechwytująca pociski jest obecnie najbardziej obiecującym sposobem na poprawę wytrzymałości pojazdów pancernych. Poniżej możecie zobaczyć prezentację wykorzystywanego w Izraelu systemu Trophy.

APS: Rafaele Trophy ASPRO-A

Źródło: gizmodo.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)