USA i Izrael obmyślają nowy pancerz dla czołgów [wideo]

Nawet najgrubszy pancerz nie jest w stanie uchronić czołgu przed rakietami i innymi eksplodującymi pociskami. Istnieją jednak znacznie bardziej skuteczne sposoby na ochronę przed takimi zagrożeniami. Jakie technologie już niedługo pojawią się na polach bitew?

Fot. Flickr.com/DVIDSHUB/lic. CC
Fot. Flickr.com/DVIDSHUB/lic. CC
Grzegorz Nowak

Nawet najgrubszy pancerz nie jest w stanie uchronić czołgu przed rakietami i innymi eksplodującymi pociskami. Istnieją jednak znacznie bardziej skuteczne sposoby na ochronę przed takimi zagrożeniami. Jakie technologie już niedługo pojawią się na polach bitew?

Znacznie bardziej efektywnym sposobem jest tzw. system obrony aktywnej (ang. APS - Active Protection Systems). Zamiast projektować coraz wytrzymalsze powłoki pancerza, wystarczy po prostu nie dopuścić do tego, żeby pocisk trafił pojazd. Takie systemy umożliwiają zniszczenie pocisku, zanim ten dosięgnie celu, i z powodzeniem mogą uchronić przed ostrzałem z RPG albo granatnika.

Systemy obrony aktywnej korzystają z zestawu czujników, które monitorują otoczenie pojazdu w poszukiwaniu zagrożeń. Jeśli wykryty zostanie nadlatujący pocisk, APS obliczy jego trajektorię i sprawdzi, czy jest możliwość trafienia. Jeśli istnieje takie zagrożenie, system odpala własne pociski, które neutralizują te nadlatujące.

Pionierami w tej dziedzinie są Izraelczycy, którzy już teraz używają tych systemów na polu bitwy. Od roku mają APS Trophy, który chroni przed większością używanych obecnie pocisków i może zneutralizować nawet kilka jednocześnie. System jest skuteczny bez względu na ukształtowanie terenu, pogodę czy odległość od zagrożenia. W Izraelu też po raz pierwszy wykorzystano ten system na polu bitwy - w marcu tego roku na granicy ze Strefą Gazy zaatakowany został czołg Merkawa MK IV i system Trophy skutecznie obronił pojazd przed atakiem rakietowym.

Nic dziwnego, że Amerykanie również pokładają spore nadzieje w tej metodzie obrony czołgów i pojazdów opancerzonych. System Crosshairs używa radaru i mikrofonów pojazdu do namierzenia nadlatującego pocisku, a podłączony do pokładowych systemów obronnych (takich jak CROWS), pozwala niemal natychmiast odpowiedzieć ogniem w stronę wroga.

Z kolei Iron Curtain to projekt finansowany przez DARPA. Składa się z szeregu flar ułożonych na dachu pojazdu oraz systemu wykrywającego nadlatujące pociski. Gdy zagrożenie się zbliża, system ustala którą flarę wystrzelić i w ten sposób umożliwia uniknięcie niebezpiecznego trafienia.

Taka obrona antyrakietowa przechwytująca pociski jest obecnie najbardziej obiecującym sposobem na poprawę wytrzymałości pojazdów pancernych. Poniżej możecie zobaczyć prezentację wykorzystywanego w Izraelu systemu Trophy.

APS: Rafaele Trophy ASPRO-A

Źródło: gizmodo.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.