USA tworzą "atomowe wagony". Powstały w jednym celu
Odpady radioaktywne są produktem ubocznym wielu procesów przemysłowych. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych wraz amerykańskim Departamentem Energii (DoE) opracowała projekt specjalnych wagonów pancernych, które mają chronić transport tych wrażliwych materiałów przed atakami i wypadkami.
01.02.2022 | aktual.: 02.02.2022 07:31
Testy pancernego wagonu Rail Escort Vehicle (REV) są obecnie prowadzone w Kolorado. Zgodnie z planem mają trwać około dwa lata. Wagony powstały z myślą o personelu, który zabezpiecza odpady radioaktywne. Mają też chronić pociągi transportujące niebezpieczne materiały (REV będą częścią taboru kolejowego).
Amerykanie wzmacniają ochronę wrażliwych materiałów
Gdy REV wejdą do użytku (ma się to stać już w 2024 roku), zostaną połączone z nowoczesnym pociągiem Atlas, zbudowanym do przechowywania setek ton wypalonego paliwa jądrowego. Pojazdy te mają przewozić m.in. wypalone pręty paliwowe ze stoczni i urządzeń napędowych na Wschodnim i Zachodnim Wybrzeżu do zakładu reaktorów marynarki wojennej w stanie Idaho.
Dane dotyczących REV pozostają tajne, ale Departament Energii twierdzi, że zapewnią one "zwiększone możliwości bezpieczeństwa, komunikacji i nadzoru " w porównaniu z obecnie używanymi wagonami. – Większość prób odbędzie się na zamkniętych pętlach toru testowego w Centrum Technologii Transportu niedaleko Pueblo w stanie Kolorado – przekazał Lee Smith, rzecznik programu napędów jądrowych marynarki wojennej (NNPP), cytowany przez serwis Military.com.
REV mają zapewnić personelowi "wygodne środowisko życia i pracy". DoE wskazuje w komunikacie prasowym, że wagon "jest wyposażony w funkcje bezpieczeństwa, w tym kamery i sprzęt komunikacyjny, aby zapewnić ulepszony nadzór nad transportami wypalonego paliwa jądrowego podczas całej podróży". Według serwisu The War Zone, wagony zdają się mieć stanowiska ogniowe na wypadek ataku.
Pojedynczy REV ma ok. 21 m długości i waży z pełnym obciążeniem ok. 84 ton. DoE wyłożył na ten projekt ponad 10 mln dolarów.