Uzbrojone drony Axon na straży szkół. Rada etyki składa dymisję

Masakry, do których dochodzi m.in. w amerykańskich szkołach, skłoniły firmę Axon do przedstawienia rozwiązania. Jest nim dron uzbrojony w paralizator, którego zadaniem jest obezwładnienie ewentualnego napastnika. Ogłoszony kilka dni temu plan produkcji takich maszyn wywołał duże kontrowersje.

Jeden z dronów firmy Axon
Jeden z dronów firmy Axon
Źródło zdjęć: © Axon
Łukasz Michalik

Axon (dawniej TASER international) to firma, dostarczająca produkty z zakresu bezpieczeństwa – tasery, kamery czy wyposażenie dla służb mundurowych. W odpowiedzi na masakry, do których dochodzi w Stanach Zjednoczonych, Axon przedstawił pomysł na unieszkodliwienie uzbrojonych morderców.

Jest nim niewielki dron, którego koncepcja została przedstawiona przez firmę w prezentacji o wymownym tytule "Jak drony wyposażone w nieśmiercionośną broń mogą pomóc w zwalczaniu strzelanin w szkole?"

Dron z taserem

Nieśmiercionośna broń oznacza w tym kontekście niewielki taser – paralizator w postaci dwóch wystrzeliwanych, małych elektrod, połączonych przewodowo ze źródłem zasilania, które po trafieniu w człowieka rażą go prądem powodując chwilowe obezwładnienie.

To powszechne wyposażenie policji i różnego rodzaju służb mundurowych, a nowością jest w tym przypadku umieszczenie tasera na latającej, częściowo autonomicznej platformie.

Wizualizacja drona z taserem
Wizualizacja drona z taserem© Axon

Dyrektor generalny Axona, Rick Smith, porównuje takie drony do innych systemów bezpieczeństwa, jak choćby przeciwpożarowe zraszacze i podkreśla korzyści, wynikające z użycia maszyn w roli ochroniarzy – drony nie są targane emocjami, nie zdenerwują się ani nie przestraszą, zapewniając powtarzalną, pewną reakcję na zagrożenie.

Obawy przed uzbrojonymi maszynami

Pomysł Axona spotkał się na świecie z bardzo dużym zainteresowanie, a jednocześnie wywołał falę kontrowersji. Pojawiła się ona mimo szeregu zastrzeżeń Ricka Smitha, który uprzedzał, że – choć jego firma rozpoczęła pracę nad uzbrojonymi dronami – to ich użycie musi być poprzedzone opracowaniem rygorystycznych przepisów i zasad stosowania takich maszyn.

Wizualizacja drona z taserem
Wizualizacja drona z taserem© Axon

Jednym ze skutków ogłoszenia prac nad dronami z taserami okazał się protest pracowników Axona. Powołana przez tę firmę rada etyki, zajmująca się wykorzystaniem sztucznej inteligencji w robotyce i sektorze bezpieczeństwa, oprotestowała pomysł, a 9 z 12 jej członków podało się do dymisji. Zdecydowana reakcja sprawiła, że Axon zadeklarował wycofanie się z opracowania dronów – ochroniarzy.

Axon rezygnuje z pomysłu

Całą sytuację skomentował Rick Smith: "Zdalnie sterowany dron z funkcją paralizatora to pomysł, a nie produkt. Musimy wykonać wiele pracy, by sprawdzić, czy ta technologia jest opłacalna i by zrozumieć, czy wyrażane publicznie obawy są uzasadnione."

Wygląda zatem na to, że zapowiadane przez producenta taserów drony-ochroniarze nieprędko pojawią się w amerykańskich szkołach czy instytucjach publicznych.

Łukasz Michalik, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.