Użyli laserów i przeprowadzili fuzję o rekordowej wydajności

Fuzja termojądrowa to szansa na zaspokojenie wszystkich energetycznych potrzeb ludzkości. Ostatni eksperyment przeprowadzony w Kalifornii odrobinę przybliżył nas do celu, zwiększając wydajność z kilku do 70%.

Wnętrze Inside the National Ignition Facility. (fot. David Butow)
Wnętrze Inside the National Ignition Facility. (fot. David Butow)
Źródło zdjęć: © Getty Images

19.08.2021 19:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O sukcesie poinformowało kierownictwo National Ignition Facility (NIF) w amerykańskim Livermore. Od kilku lat przeprowadza się tam doświadczenia z zakresu syntezy termojądrowej przy użyciu niezwykle silnych laserów. Nie inaczej było również w tym przypadku. 8 sierpnia skupiono 192 laserowych wiązek na dwumilimetrowej kapsułce zawierającej paliwo pod postacią izotopów wodoru.

Efekt był imponujący. Do podgrzania paliwa wykorzystano 1,9 megadżula energii, co spowodowało połączenie części jąder atomowych i wygenerowanie 1,3 megadżula. Oznacza to, że odzyskano około 70% włożonej energii. Oczywiście ostatecznym celem badań jest uzyskanie dodatniego bilansu energetycznego. Innymi słowy, fizycy chcą, aby synteza jąder wyzwoliła więcej energii niż zużyła aparatura.

Mimo, że do realizacji tego celu jest jeszcze daleko, naukowcy są zachwyceni czynionymi postępami. Mówią o ośmiokrotnym zwiększeniu wydajności względem doświadczeń prowadzonych ledwie kilka miesięcy temu. „Ten wynik jest historycznym krokiem naprzód w badaniach nad syntezą termojądrową w warunkach inercyjnych, otwierając całkowicie nową przestrzeń eksploracji” – twierdzi dyrektor laboratorium, Kim Budil.

Chociaż metoda laserowa prawdopodobnie nigdy nie pozwoli na przemysłową produkcję energii elektrycznej, zdobyta wiedza powinna pomóc w budowie reaktorów fuzyjnych z prawdziwego zdarzenia. Stanowią one ogromną nadzieję dla ludzkości, ponieważ niosą szansę generowania ogromnych ilości taniej energii poprzez łączenie jąder izotopów wodoru w hel, niemal bez ubocznych zanieczyszczeń. Eksperymentalne urządzenie tego typu o nazwie ITER, zostanie uruchomione najwcześniej w 2025 roku.

Więcej informacji znajdziesz w źródle: National Ignition Facility experiment puts researchers at threshold of fusion ignition, Lawrence Livermore National Laboratory’s.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.