Voxel8 - przyszłość właśnie nadeszła. Drukarka 3D tworzy przedmioty, a w nich obwody drukowane

Voxel8 - przyszłość właśnie nadeszła. Drukarka 3D tworzy przedmioty, a w nich obwody drukowane

Voxel8 - przyszłość właśnie nadeszła. Drukarka 3D tworzy przedmioty, a w nich obwody drukowane
Łukasz Michalik
06.01.2015 17:48, aktualizacja: 10.03.2022 10:39

Kiedy doczekamy się drukarek 3D, z których będziemy mogli wyciągnąć gotowe, działające gadżety elektroniczne? Firma Voxel8 zaprezentowała sprzęt, będący ważnym krokiem w tym kierunku – drukarkę, która tworzy nie tylko plastikowe przedmioty, ale umieszcza w nich również ścieżki połączeń elektrycznych.

Możliwości druku 3D

Przez długi czas pisząc o druku 3D zwracałem uwagę na fakt, że choć daje fascynujące możliwości, to jego praktyczne znaczenie dla większości niezainteresowanych tematem osób jest na razie raczej znikome (więcej na ten temat znajdziecie w artykule "Nie wierzcie apostołom nowych technologii. Druk 3D to na razie żadna rewolucja").

Punktem przełomowym miał być moment, w którym drukarka 3D zacznie w końcu drukować nie – jak dotychczas – części do samodzielnego montażu, ale gotowe, zbudowane z różnych materiałów urządzenia. Wygląda na to, że ten moment właśnie nadszedł.

398250071189434830

Drukowanie połączeń elektrycznych

Firma Voxel8, założona przez Jennifer A. Lewis, profesor Uniwersytetu Harvarda przygotowała na CES 2015 bardzo interesującą drukarkę 3D. Jest to jak dla mnie prawdopodobnie najciekawszy model odkąd na rynku pojawiły się pierwsze, konsumenckie urządzenia tego typu. Co w niej niezwykłego?

Kosztująca 9 tys. dolarów drukarka jest w stanie nie tylko wydrukować obudowę z tworzywa sztucznego (PLA), ale również - dzięki drugiej dyszy - umieścić w urządzeniu połączenia dla montowanej wewnątrz elektroniki. Po wydrukowaniu części obudowy z PLA drukarka wstrzymuje drukowanie, pozwalając na umieszczenie wewnątrz potrzebnych podzespołów, a następnie wznawia pracę, tworząc połączenia między nimi i dodrukowuje resztę obudowy.

398250071189631438

Przestrzenne obwody drukowane

Gdzie tu przełom? Przecież drukarki, pozwalające na tworzenie obwodów drukowanych nie są żadną nowością, czego przykładem może być choćby zaprezentowany ponad rok temu model Ex1. To prawda, jednak w przypadku Voxel8 druk tych elementów następuje w czasie tworzenie docelowego przedmiotu. Z punktu widzenia projektantów urządzeń wydaje się to wręcz wymarzonym rozwiązaniem.

Voxel8: The World's First 3D Electronics Printer

To ważny krok na drodze do realizacji wizji, która jeszcze niedawno wydawała się bardzo odległą przyszłością. Chodzi bowiem nie o drukowanie elementów, ale całych, gotowych i działających urządzeń. Nie części, które użytkownik musi samodzielnie składać, ale sprzętu, który po wyciągnięciu z drukarki jest gotowy do działania.

Nowa rewolucja przemysłowa

I choć obudowa z migającą diodą wygląda mało efektownie, to niewykluczone, że w przyszłości to właśnie CES 2015 może być wspominane jako targi, podczas których zaprezentowano zwiastun nowej rewolucji przemysłowej. Wiem, że brzmi to trochę górnolotnie, ale wydaje mi się adekwatne do tego, jak bardzo zmieni się nasz świat, gdy zyskamy możliwość przesyłania skomplikowanych przedmiotów w formie paczki danych.

Nie figurek, kostek czy zabawkowej głowy Vadera, ale np. latarki albo samochodu. Te zmiany cały czas, małymi krokami następują, ale prezentacja Voxel8 to prawdziwy krok milowy. Doceniła go m.in. firma Autodesk, która zajęła się tworzeniem współpracującego z drukarką oprogramowania, pozwalającego na projektowanie przestrzennych obwodów drukowanych.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów Smartprinting,Forbot, 3DPrint i Business Wire.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)