W 1892 roku ściągano muzykę na telefony!
Jeśli myślicie, że iTunes był innowacyjnym pomysłem na miarę XXI wieku, to jesteście w błędzie. Okazuje się, że już pod koniec XIX wieku można było posłuchać muzyki w telefonie.
Jeśli myślicie, że iTunes był innowacyjnym pomysłem na miarę XXI wieku, to jesteście w błędzie. Okazuje się, że już pod koniec XIX wieku można było posłuchać muzyki w telefonie.
Mieszkańcy XIX-wiecznego Paryża mogli cieszyć się niebywałym jak na tamte czasy gadżetem - teatrofonem. To archaiczne urządzenie postanowili przypomnieć redaktorzy pisma Scientific American. Teatrofon pozwalał słuchać na żywo tego, co działo się w wybranych teatrach francuskiej stolicy. W ten sposób można było posłuchać muzyki i przedstawienia, nie wychodząc z mieszkania.
Teatrofonu używało się zarówno w domu, gdzie podłączony był do prywatnej linii telefonicznej, lub w miejscach publicznych (wiele takich urządzeń było wystawionych w hotelach i restauracjach). Istniała nawet możliwość subskrypcji - zupełnie jak z dzisiejszymi podcastami.
Za cenę 50 centymów można było posłuchać 5 minut muzyki. Na teatrofonie znajdowała się tarcza z nazwami teatrów, z których płynęła muzyka. Dzięki temu wiadomo było, skąd pochodzi. Jeśli słuchacz trafił akurat na przerwę w spektaklu, to przełączano go do innej lokalizacji. Jeśli w żadnym z dostępnych teatrów nie grano muzyki, puszczano nagranie fortepianowe (żeby pieniądze nie przepadły). Wszystkie teatrofony było podłączone do centrali, która otrzymywała przekaz z wybranych teatrów, a następnie wysyłała go dalej, do odbiorców.
Najwyraźniej pomysł znacznie wyprzedzał epokę, bo nie przetrwał zbyt długo - większość "użytkowników" wolała bezpośrednie spotkanie z muzyką na żywo. Swoją drogą - ciekawe, czy Steve Jobs interesował się historią francuskiej technologii...
Źródło: io9.com • scientificamerican.com