W 2011 roku tańszego Internetu nie będzie. Będzie za to szybszy

W 2011 roku tańszego Internetu nie będzie. Będzie za to szybszy

Limit prędkości (Fot. Flickr/Koonisutra/Lic. CC by)
Limit prędkości (Fot. Flickr/Koonisutra/Lic. CC by)
Mariusz Kosakowski
27.12.2010 12:47

Nici z tańszego dostępu do Sieci. Operatorzy zamiast obniżać ceny swoich usług w 2011 r., skoncentrują się na zwiększaniu prędkości. Będzie to dotyczyło zarówno łącz stacjonarnych, jak i mobilnych.

Nici z tańszego dostępu do Sieci. Operatorzy zamiast obniżać ceny swoich usług w 2011 r., skoncentrują się na zwiększaniu prędkości. Będzie to dotyczyło zarówno łącz stacjonarnych, jak i mobilnych.

W 2010 roku Polacy za dostęp do Internetu płacili średnio 50-60 zł. Nadzieje na niższe ceny rozwiał rzecznik Telekomunikacji Polskiej, Wojciech Jabczyński:

Ceny Neostrady są na takim poziomie, że nie należy liczyć na powtórkę ostatnich obniżek w 2011 roku.

Dlaczego operatorzy wybrali takie rozwiązanie? Wyjaśnia Bogdan Zytka z firmy doradczej Accenture:

Przy poziomie 60 złotych miesięcznie 10-proc. obniżka ceny ma już duży wpływ na przychody operatora, ale może być nieodczuwalna dla abonenta i z jego punktu widzenia nie uzasadnia zachodu związanego ze zmianą operatora (...).

Dostawcy usług internetowych oferują coraz większe prędkości, a Polacy coraz chętniej z nich korzystają. Zauważa to Patrycja Gołos z UPC Polska:

Najbardziej popularną prędkością jest 25 Mb/s, a nie najniższe 5 Mb/s lub 10 Mb/s. Zatem cena nie jest czynnikiem decydującym.

TP dopiero zaczyna inwestycje w nowe technologie. Oferta szybszego Internetu (40-80 Mb/s) w technologii VDSL pojawi się w przyszłym roku. W ślady byłego monopolisty z pewnością pójdą firmy konkurencyjne, takie jak Netia.

Dno osiągnęły również ceny mobilnego Internetu. W tym roku Era zaproponowała abonament 25 zł, a Orange zszedł do 19 zł. O tym, że taniej się nie da, mówi Jarosław Bauc, prezes Polkomtelu, operatora sieci Plus:

Doszliśmy do tak niskiego poziomu cen, że nie widzę dalszego pola do cięć. Nawet Urząd Komunikacji Elektronicznej wydaje się skłaniać ku tej opinii.

Wtóruje mu Klaus Hartmann, szef Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci Era:

Rozwój usług mobilnego dostępu do Internetu wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Dlatego myślę, że ceny większości usług utrzymają się na obecnym poziomie i nie spodziewam się, aby w 2011 roku nastąpiły znaczące obniżki.

A Wy co sądzicie o cenach Internetu w Polsce?

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)