W Europie powstanie megalaser!
Komisja Europejska podjęła decyzję o nowych inwestycjach, które pomogą fizykom w badaniach. Stary Kontynent będzie miejscem, gdzie powstanie laser generujący więcej mocy niż cała ludzkość!
Komisja Europejska podjęła decyzję o nowych inwestycjach, które pomogą fizykom w badaniach. Stary Kontynent będzie miejscem, gdzie powstanie laser generujący więcej mocy niż cała ludzkość!
Władze Unii Europejskiej będą inwestować w naukę, tworząc lasery o dużej mocy. Zaplanowano budowę trzech ogromnych laserów, które powstaną w różnych krajach Wspólnoty. Rozważana jest także konstrukcja czwartego, który ma być prawdziwym gigantem - jego moc będzie większa niż obecnie generowana przez całą ludzką cywilizację. Naukowcy mają nadzieję, że takie urządzenie będzie w stanie dosłownie tworzyć cząsteczki z niczego!
Projekt nazwany ELI (Extreme Light Infrastructure) zakłada zbudowanie trzech pierwszych laserów do 2015 roku - powstaną one w Czechach, Rumunii i Węgrzech. Każdy z nich będzie w stanie emitować impulsy o mocy 10 petawatów. Czwarty laser miałby być najpotężniejszym urządzeniem tego typu, jakie może zostać zbudowane. Dziesięć promieni tego lasera kumulowałoby się w impuls o mocy 200 petawatów!
Siła ostatniego urządzenia tkwi w niezwykle krótkim czasie trwania impulsu. Trwa on zaledwie tyle, ile światłu zajmuje dotarcie z jednego końca włosa na drugi. Są to prawie niewyobrażalne wartości, jednak dają pojęcie o tym, jak niesamowite będzie to urządzenie, o ile rzeczywiście zostanie zbudowane.
Celem tak wielkiej inwestycji jest znalezienie odpowiedzi na zagadki mechaniki kwantowej, które spędzają sen z powiek naukowcom. Możliwe, że dzięki niej dałoby się udowodnić istnienie cząstek wirtualnych powstających w próżni i odnaleźć od dawna poszukiwaną we wszechświecie antymaterię. Pytanie tylko, kiedy posypią się gromy i wybuchną kontrowersje wokół wydawanych pieniędzy, podobnie jak z Wielkim Zderzaczem Hadronów. Dla porównania, trzy pierwsze lasery będą kosztować Europę ok. 280 milionów euro każdy.
Źródło: newscientist.com