W Gdyni powstaje niezwykły hybrydowy prom. Do jego obsługi wystarczą 3 osoby

Nowy prom buduje stocznia Crist w Gdyni
Nowy prom buduje stocznia Crist w Gdyni
Źródło zdjęć: © fot. materiał prasowe
Klaudia Stawska-Magdziak

04.07.2020 14:45, aktual.: 08.03.2022 14:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdyńska stocznia Crist poinformowała, że rozpoczęła się budowa wielkiego promu hybrydowego. Pomieści on 90 samochodów, prawie 400 pasażerów i będzie przede wszystkim zasilany bateriami akumulatorów.

Nowoczesny, hybrydowy prom powstający w gdyńskiej stoczni będzie mieć 100,5 m długości oraz 17,4 m szerokości. I chociaż ma pomieścić 90 samochodów i dokładnie 372 pasażerów to do jego obsługi wystarczy jedynie… 3-osobowa załoga.

To, co jednak szczególnie wyróżnia tę inwestycję, to jej przyjazny dla środowiska napęd. Zostanie wyposażony w akumulatory na prąd i rezerwowe agregaty spalinowe do wykorzystania w kryzysowych sytuacjach.

  • Prom będzie pokonywać swoją trasę, korzystając z własnych baterii, które będą zasilane bezpośrednio z lądu podczas ładunku i rozładunku jednostki - wyjaśnia Tomasz Wrzask ze stoczni Crist w rozmowie z Radio Gdańsk.

Spalinowe agregaty prądotwórcze będą wykorzystywane przy złej pogodzie i na trasach, na których zgromadzone zostało wyjątkowo dużo lodu. Ma to być jednak jedynie rezerwowa forma zasilania.

Prom nie popływa zbyt długo na polskich wodach. Został zamówiony przez fińskiego operatora Finferries i będzie wykorzystywane przede wszystkim na trasie w rejonie archipelagu Wysp Alandzkich. Wcześniej w Gdyni powstała podobna jednostka pływająca - Elektra, która zdobyła wiele nagród, również międzynarodowych.

Elektra została doceniona ze względy na innowacyjny system ładowania i rozwiązania hybrydowe zdobywając m.in. nagrodę "Ship of the Year" podczas Marine Propulsion Awards 2018 oraz nagrodą CEMT 2018 za wybitny wkład w sukces europejskiego przemysłu morskiego.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)