W końcu możemy być dumni. Ten rekord aż dodaje energii

Polska niby węglem stoi, ale trzeba pamiętać, że panele fotowoltaiczne stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. W tym roku udało nam się nawet pobić rekord produkcji energii ze słońca. Podobnie zresztą całej Unii Europejskiej.

Energia słoneczna w UE osiągnęła nowy rekord tego lata.
Energia słoneczna w UE osiągnęła nowy rekord tego lata.
Źródło zdjęć: © fot. Andreas Gücklhorn / Unsplash
Konrad Siwik

20.08.2021 14:14

Nowa analiza przeprowadzona przez ośrodek analityczny ds. energii Ember pokazuje, że po raz pierwszy w historii panele słoneczne wygenerowały jedną dziesiątą energii elektrycznej w UE-27 w szczytowych miesiącach, tj. czerwcu i lipcu tego roku.

Nowe rekordy zostały ustanowione w ośmiu krajach UE, w tym w Niemczech, Hiszpanii, Portugalia, Estonii, Węgrzech Litwie, Holandii i Polsce.

Jednak panele słoneczne nadal generowały mniej energii elektrycznej niż europejskie elektrownie węglowe, nawet w szczycie letniego okresu. Z analizy wynika, że aby osiągnąć cele UE w zakresie emisji na rok 2030, roczny wzrost produkcji energii słonecznej musi się podwoić.

Analizy pokazują również, że letnie szczyty produkcji energii słonecznej w Europie, przypadające na czerwiec i lipiec, z roku na rok stają się coraz większe. Panele słoneczne wygenerowały rekordowe 10 proc. energii elektrycznej w UE (39 TWh) w okresie od czerwca do lipca 2021 roku, w porównaniu z 28 TWh w analogicznym okresie w 2018 roku.

Obraz
© emberclimate.org

W okresie od czerwca do lipca 2021 r. siedem państw UE wytworzyło ponad jedną dziesiątą energii elektrycznej z paneli słonecznych, przy czym prym wiodły Holandia (17 proc.), Niemcy (17 proc.) Hiszpania (16 proc.), Grecja (13 proc.) i Włochy (13 proc.).

Węgry od 2018 roku czterokrotnie zwiększyły swój udział energii słonecznej, podczas gdy Holandia i Hiszpania podwoiły swój udział. Estonia i Polska przeszły od niemal zerowego udziału energii słonecznej w 2018 r. do odpowiednio 10 proc. i 5 proc. w okresie czerwiec-lipiec 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
poradnikienergetykafotowoltaika
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.