Warszawa najczęściej infekowanym polskim miastem - nowy raport Kaspersky Lab

Strona głównaWarszawa najczęściej infekowanym polskim miastem - nowy raport Kaspersky Lab
17.08.2009 20:30
Warszawa najczęściej infekowanym polskim miastem - nowy raport Kaspersky Lab
Mateusz
Mateusz

Kaspersky Lab opublikowało raport dotyczący szkodliwego oprogramowania i jego szkodliwości na terenie Polski. Znalazła się w nim analiza dziesięciu miast, które były najczęściej infekowane.

Kaspersky Lab opublikowało raport dotyczący szkodliwego oprogramowania i jego szkodliwości na terenie Polski. Znalazła się w nim analiza dziesięciu miast, które były najczęściej infekowane.

Raport podzielono na dwie części. Pierwsza z nich to dziesięć najczęściej infekowanych polskich miast. W drugiej natomiast znalazło się dwadzieścia najpopularniejszych zagrożeń. W obu przypadkach przedstawiono również zmiany, jakie zaszły w stosunku do poprzedniego zestawienia.

Najwięcej infekcji zanotowano w Warszawie - aż 40,54%. Drugie miejsce zajął Poznań, z wynikiem 5,05%. Trzeci jest Wrocław - 4,60%. W poprzednim notowaniu Warszawa również była pierwsza, co pokazuje jak wiele infekcji generuje to miasto. Należy jednak zaznaczyć, że w ubiegłym miesiącu stolica Polski osiągnęła o połowę niższy wynik.

Największy spadek liczby infekcji zanotowała natomiast Łódź. Jej poprzedni wynik wynosił aż 21,31%, natomiast teraz obniżył się do 3,52% co jest znaczącym sukcesem. W rankingu spadły także Katowice. Mimo, iż znajdują się o 4 pozycje niżej niż w ubiegłym miesiącu, to jednak spadek procentowy wyniósł jedynie 0,71%.

W rankingu szkodliwego oprogramowania, zmiany jakie zaszły są jeszcze większe. Tylko trzy programy z poprzedniego notowania pozostały na liście. Wśród nich znalazł się Trojan.Win.32.Generic, który zajął pierwsze miejsce. Największy spadek zanotował natomiast Trojan-Spy.Win32.Delf.elz, który jest odpowiedzialny za kradzież prywatnych danych, np. numerów kart kredytowych oraz haseł bankowych.

Według Kaspersky Lab, tak liczne zmiany pokazują, że szkodliwe oprogramowanie cały czas jest niebezpieczne. W miejscu starych wirusów pojawiają się nowe, często bardziej efektywne i szkodliwe. Przykładem jest np. Palevo - robak rozprzestrzeniający się za pomocą P2P oraz nośników wymiennych.

Źródło: Kaspersky

Udostępnij:
Komentarze (0)