Warszawa najczęściej infekowanym polskim miastem - nowy raport Kaspersky Lab

Kaspersky Lab opublikowało raport dotyczący szkodliwego oprogramowania i jego szkodliwości na terenie Polski. Znalazła się w nim analiza dziesięciu miast, które były najczęściej infekowane.

Warszawa najczęściej infekowanym polskim miastem - nowy raport Kaspersky Lab
Mateusz

17.08.2009 20:30

Kaspersky Lab opublikowało raport dotyczący szkodliwego oprogramowania i jego szkodliwości na terenie Polski. Znalazła się w nim analiza dziesięciu miast, które były najczęściej infekowane.

Raport podzielono na dwie części. Pierwsza z nich to dziesięć najczęściej infekowanych polskich miast. W drugiej natomiast znalazło się dwadzieścia najpopularniejszych zagrożeń. W obu przypadkach przedstawiono również zmiany, jakie zaszły w stosunku do poprzedniego zestawienia.

Najwięcej infekcji zanotowano w Warszawie - aż 40,54%. Drugie miejsce zajął Poznań, z wynikiem 5,05%. Trzeci jest Wrocław - 4,60%. W poprzednim notowaniu Warszawa również była pierwsza, co pokazuje jak wiele infekcji generuje to miasto. Należy jednak zaznaczyć, że w ubiegłym miesiącu stolica Polski osiągnęła o połowę niższy wynik.

Największy spadek liczby infekcji zanotowała natomiast Łódź. Jej poprzedni wynik wynosił aż 21,31%, natomiast teraz obniżył się do 3,52% co jest znaczącym sukcesem. W rankingu spadły także Katowice. Mimo, iż znajdują się o 4 pozycje niżej niż w ubiegłym miesiącu, to jednak spadek procentowy wyniósł jedynie 0,71%.

W rankingu szkodliwego oprogramowania, zmiany jakie zaszły są jeszcze większe. Tylko trzy programy z poprzedniego notowania pozostały na liście. Wśród nich znalazł się Trojan.Win.32.Generic, który zajął pierwsze miejsce. Największy spadek zanotował natomiast Trojan-Spy.Win32.Delf.elz, który jest odpowiedzialny za kradzież prywatnych danych, np. numerów kart kredytowych oraz haseł bankowych.

Według Kaspersky Lab, tak liczne zmiany pokazują, że szkodliwe oprogramowanie cały czas jest niebezpieczne. W miejscu starych wirusów pojawiają się nowe, często bardziej efektywne i szkodliwe. Przykładem jest np. Palevo - robak rozprzestrzeniający się za pomocą P2P oraz nośników wymiennych.

Źródło: Kaspersky

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.