Więcej mocy za darmo. Przyśpieszamy kartę graficzną!

Więcej mocy za darmo. Przyśpieszamy kartę graficzną!

Łukasz Rzedzicki
23.11.2008 12:00

Nie każdy użytkownik komputera wie, że jego sprzęt tak naprawdę nie pracuje na 100% swoich możliwości. Płyta główna, pamięci RAM, procesor oraz karta graficzna pracują z częstotliwościami ustalonymi przez producenta sprzętu. Wiele podzespołów jednak może pracować szybciej. Zmianę parametrów pracy umożliwia użytkownikom BIOS* lub specjalistyczne oprogramowanie overclockerskie*.  Jednym z programów, który umożliwi nam podkręcenie karty graficznej jest program ATI Tool.

Nie każdy użytkownik komputera wie, że jego sprzęt tak naprawdę nie pracuje na 100% swoich możliwości. Płyta główna, pamięci RAM, procesor oraz karta graficzna pracują z częstotliwościami ustalonymi przez producenta sprzętu. Wiele podzespołów jednak może pracować szybciej. Zmianę parametrów pracy umożliwia użytkownikom BIOS* lub specjalistyczne oprogramowanie overclockerskie*.  Jednym z programów, który umożliwi nam podkręcenie karty graficznej jest program ATI Tool.

ATI Tool z uruchomionym testem artefaktów (błędów).

Za przykład posłuży nam karta graficzna GeForce 8600GT 256MB mobile zainstalowana w laptopie Compal FL90.

W programie widzimy 6 suwaków w 3 grupach, odpowiednio Core i Memory czyli procesor karty i pamięć. Najlepiej jest zmieniać jedną z wartości i wykonywać test stabilności. Nam zależy na najlepszej wydajności w grach ponieważ nowo zakupiona gra nie działa płynnie na naszym komputerze, dlatego też interesuje nas suwak ostatni - 3D perf. Standardowo producent w naszej karcie ustawił zegary na częstotliwości 475MHz/400MHz ? my postaramy się osiągnąć nieco lepsze rezultaty.

Podkręcanie jest proste i nie wymaga specjalistycznych urządzeń elektronicznych. Wystarczy przesuwać stopniowo suwaki do góry i sprawdzać czy nasza karta graficzna jest w stanie pracować tak szybko poprzez wykonywanie testów, o których za chwilę.

Pierwszym krokiem w naszym przypadku będzie zwiększenie ustawień do 490MHz/400MHz. Po ustawieniu takich wartości należy kliknąć Set Clock. Następnie będziemy musieli sprawdzić stabilność komputera, czy przypadkiem nasze działanie nie spowoduje zawieszania się jednostki lub błędnego wyświetlania obrazu w postaci artefaktów. Do sprawdzenia komputera posłuży nam program 3DMARK 2003. Test (benchmark) należy wykonać przed procesem podkręcania i zapisać jego wyniki oraz każdorazowo po zmianie ustawień w programie ATI Tool.

My wykonaliśmy takie testy i podczas pierwszego uzyskaliśmy wynik 9718 punktów, po każdym benchmarku zwiększaliśmy częstotliwości Core i Memory o 15MHz i wykonywaliśmy test ponownie.

Wyglądało to tak:

1.    Test na ustawieniach standardowych:  475MHz/400MHz. Wynik: 9718pkt

2.    Test na ustawieniach 490MHz/400MHz Wynik: 9802pkt

3.    Test na ustawieniach 490MHz/415MHz Wynik: 9855pkt

.

.

I tak do momentu gdy nasz komputer zaczął się zawieszać podczas benchmarka 3dmark 2003. Stało się to przy zegarach 625MHz/535MHz. Obraz na komputerze zatrzymywał się na 10 sekund, a od czasu do czasu pojawiały się przekłamania.

Postanowiliśmy więc powrócić do poprzednich stabilnych ustawień 610MHz/520MHz i dla pewności odjęliśmy jeszcze po 10MHz by maksymalnie nie wysilać karty. Ostatecznie uzyskaliśmy wynik podkręcania 600MHz/510MHz oraz 13072 punkty w programie testującym wydajność karty graficznej.

Dzięki pracy która zajęła około 1.5 godziny uzyskaliśmy wynik o 34% wyższy od rezultatu na ustawieniach fabrycznych. Animacje programu 3DMARK 2003 z każdym uruchomieniem działały płynniej, a nasza gra dzięki ponad 30% przyroście mocy zaczęła działać tak jak na sprzęcie o 300zł droższym od naszego.

Warto było?

Przykładowy zrzut ekranu z programu 3DMARK 2003

Inne programy testujące to 3DMARK05, 3DMARK06 oraz najnowszy 3DMARK Vantage dostępny na stronie producenta.

UWAGA!!!

Przed procesem podkręcania należy upewnić się, że zasilacz naszego komputera dysponuje wystarczająco dużą mocą. Podkręcona karta graficzna pobierać będzie od kilku do kilkunastu Watt więcej mocy, co w przypadku słabego zasilacza może spowodować jego uszkodzenie! Podczas oceny możliwości swojego zasilacza pomoże artykuł ?Wybór zasilacza komputerowego?.

Normatywne napięcia na zasilaczu i ich granice:

3.3V ? min: 3,16V, max: 3,43V

5.0V ? min: 4,75V, max: 5,25V

12.0V ? min: 11,4V, max: 12,6V

Sprawdzenie wartości napięć komputera umożliwia program SpeedFan. Pamiętać jednak należy, że pomiar napięć za pomocą programu nie jest dokładny i może się różnić od pomiaru miernikiem elektronicznym nawet o 0.15V!

Jeżeli wartości napięć przed procesem podkręcania bliskie są wartościom granicznym nie zalecany jest overclocking podzespołów.

*overclocking ? podkręcanie

  • BIOS - Basic Input/Output System - program zapisany na pamięci ROM płyty głownej i karty graficznej.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)