Wieża Mgieł
Coastal Fog Tower, czyli Nadmorska Wieża Mgieł to rzeczywiście koncepcja prawdziwego drapacza chmur.
08.04.2008 11:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jedynym zadaniem tej imponującej, wysokiej na 400 metrów budowli jest absorbowanie wody z nisko przepływających chmur i kierowanie jej na suche przestrzenie Pustyni Atakama w Chile, należącej do najbardziej suchych obszarów na świecie. Nad obszarem pustyni tworzą się gęste obłoki typowej dla tego rejonu mgły zwanej Chamanchaca, z której nigdy nie pada deszcz.
, z której nigdy nie pada deszcz.
Spiralna konstrukcja Fog Tower pochłania z mgły cząsteczki wody i krętymi kanałami transportuje do podstawy, gdzie woda zostaje oczyszczona i przefiltrowana w procesie odwróconej osmozy. Według twórców projektu, chilijskich architektów Alberto Fernándeza i Susany Ortega, jeśli koncepcja zostałaby zrealizowana, Wieża Mgieł jest w stanie wyprodukować dziennie od 20 do 200 tysięcy litrów wody.
Technologia łapania mgły, drapania chmur i wydobywania z nich wody zamiast czekania na deszcz, jest już realizowana w Chile, ale nie na taką skalę. Dzięki koncepcji Wieży Mgieł pustynne rejony tego kraju mają szansę zmienić się w kipiące życiem oazy.
[Źródło: Inhabitat, Wikipedia za The Design blog]