Wieża Mgieł

Coastal Fog Tower, czyli Nadmorska Wieża Mgieł to rzeczywiście koncepcja prawdziwego drapacza chmur.

Fog Tower
Fog Tower
Tomek Goździewicz

Jedynym zadaniem tej imponującej, wysokiej na 400 metrów budowli jest absorbowanie wody z nisko przepływających chmur i kierowanie jej na suche przestrzenie Pustyni Atakama w Chile, należącej do najbardziej suchych obszarów na świecie. Nad obszarem pustyni tworzą się gęste obłoki typowej dla tego rejonu mgły zwanej Chamanchaca, z której nigdy nie pada deszcz.

, z której nigdy nie pada deszcz.

Spiralna konstrukcja Fog Tower pochłania z mgły cząsteczki wody i krętymi kanałami transportuje do podstawy, gdzie woda zostaje oczyszczona i przefiltrowana w procesie odwróconej osmozy. Według twórców projektu, chilijskich architektów Alberto Fernándeza i Susany Ortega, jeśli koncepcja zostałaby zrealizowana, Wieża Mgieł jest w stanie wyprodukować dziennie od 20 do 200 tysięcy litrów wody.

Technologia łapania mgły, drapania chmur i wydobywania z nich wody zamiast czekania na deszcz, jest już realizowana w Chile, ale nie na taką skalę. Dzięki koncepcji Wieży Mgieł pustynne rejony tego kraju mają szansę zmienić się w kipiące życiem oazy.

[Źródło: Inhabitat, Wikipedia za The Design blog]

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)